Çin Merkez Bankası Dijital Para Biriminde Son Durum

0
339

Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) ulusal dijital para birimini çıkarmaya bir adım daha yaklaştığı söyleniyor. Salı günü yaptığı açıklamada, Global Times raporu, PBoC’un özel şirketlerle işbirliği içinde dijital para biriminin temel işlevinin geliştirilmesini tamamladığını söyledi. Merkez bankasının artık dijital yuanı dolaşıma sokmak için ilgili yasalar hazırladığı bildirildi.

Tencent, Alibaba ve Huawei gibi dev şirketler Çin Merkez Bankası ile bu süreçte birlikte çalışıyor. Tsinghua Üniversitesi’nden Cao Yan’da, söz konusu işbirlikleri sayesinde Merkez Bankası’nın çok daha hızlı yol katettiğini düşünüyor. Ayrıca Alibaba’nın yan kuruluşu Alipay’ın dijital yuan için toplamda beş farklı yeni mekanizma geliştirdiği ve bunların patentini aldığı söyleniyor. Global Times’a konuşan anonim bir endüstri uzmanı, “Patentlerden yola çıkarak, teknolojik gelişimin ilk adımı temel olarak tamamlandı.” açıklamasında bulundu.

Bu yılın başlarında PBoC, dijital para biriminin “sorunsuz ilerlediğini” ve “üst düzey” tasarımının tamamlandığını söylemişti. Yine o dönemde Merkez Bankası “2020’de yasal dijital paraların geliştirilmesini, sürekli olarak ilerletmeye devam edeceğiz” demişti. Fakat Çin’in dijital yuanı lansman tarihi henüz bilinmiyor.

Yine pekçok uzman, Çin’in korona virüs (COVID-19) salgını ve ekonomik yavaşlamanın ortasında dijital para biriminin lansmanını hızlandırması gerektiğini düşünüyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın