Mart 24, 2020

Çin Merkez Bankası Dijital Para Biriminde Son Durum

Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) ulusal dijital para birimini çıkarmaya bir adım daha yaklaştığı söyleniyor. Salı günü yaptığı açıklamada, Global Times raporu, PBoC’un özel şirketlerle işbirliği içinde dijital para biriminin temel işlevinin geliştirilmesini tamamladığını söyledi. Merkez bankasının artık dijital yuanı dolaşıma sokmak için ilgili yasalar hazırladığı bildirildi.

Tencent, Alibaba ve Huawei gibi dev şirketler Çin Merkez Bankası ile bu süreçte birlikte çalışıyor. Tsinghua Üniversitesi’nden Cao Yan’da, söz konusu işbirlikleri sayesinde Merkez Bankası’nın çok daha hızlı yol katettiğini düşünüyor. Ayrıca Alibaba’nın yan kuruluşu Alipay’ın dijital yuan için toplamda beş farklı yeni mekanizma geliştirdiği ve bunların patentini aldığı söyleniyor. Global Times’a konuşan anonim bir endüstri uzmanı, “Patentlerden yola çıkarak, teknolojik gelişimin ilk adımı temel olarak tamamlandı.” açıklamasında bulundu.

Bu yılın başlarında PBoC, dijital para biriminin “sorunsuz ilerlediğini” ve “üst düzey” tasarımının tamamlandığını söylemişti. Yine o dönemde Merkez Bankası “2020’de yasal dijital paraların geliştirilmesini, sürekli olarak ilerletmeye devam edeceğiz” demişti. Fakat Çin’in dijital yuanı lansman tarihi henüz bilinmiyor.

Yine pekçok uzman, Çin’in korona virüs (COVID-19) salgını ve ekonomik yavaşlamanın ortasında dijital para biriminin lansmanını hızlandırması gerektiğini düşünüyor.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?