Çin Merkez Bankası: Bitcoin Rallisi, Dijital Yuan’a Olan İlgiyi Artırabilir

0

CNBC tarafından yayınlanan bir habere göre, dijital yuan’a olan ilginin artması kısmen Bitcoin fiyatındaki artışla ilişkili olabilir. En azından Çin Merkez Bankası‘nın (PBOC) görüşü bu yönde.

Halihazırda test aşamasında olan Çin’in dijital para birimi farklı isimlerle anılıyor: China Coin, DCEP (dijital para birimi elektronik ödemeleri), dijital yuan (RMB), Çin CBDC (merkez bankası dijital para birimi). Çin Halk Bankası (PBOC), geçen yıldan beri aktif olarak dijital parasını test ediyor ve kullanıcıların, Çin’in belirli şehirlerindeki işletmelerinde ürün satın alırken dijital parayla ödeme yapmasına olanak tanıyor. PBOC araştırma bürosu başkanı Wang Xin’e göre, DCEP’e ilgi oldukça güçlü ve birçok ilgili taraf, durumun nasıl geliştiğine yakından takip ediyor.

Bunun yanında diğer ülkeler de kendi CBDC’leri üzerinde çalışıyor: Fed Reserve, ECB, Japonya, İsviçre ve diğerleri. ECB başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde, dijital Euro’nun oluşturulması ve piyasaya sürülmesinin dört yıl veya biraz daha uzun sürebileceğini belirtti.

Çin ise, 2014’ten beri DCEP üzerinde çalışıyor. Dijital yuan’ın kısmen dolaşımdaki paranın yerini alması bekleniyor. Kripto topluluğundaki pek çok kişi Bitcoin’in de aynı şeyi yapmasını bekliyor, ancak Bitcoin ademi merkeziyetçi ve hükümet tarafından kontrol edilemiyor.

Xin, yine de değer kazanan BTC’nin Çin’in CBDC’sine olan ilgiyi daha da artırabileceğine inanıyor. Şu anda Bitcoin, 60.000 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Digital RMB şimdiye kadar birkaç kez denendi. Ancak hükümet, DCEP için resmi kullanıma sunmanın belirli bir tarihini henüz açıklamadı.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın