Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı: Kripto, “Para Birimi” Değil, Bir “Yatırım Seçeneğidir”

Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) yakın zamanda atanan başkan yardımcısı Li Bo, Pazar günü kripto para birimlerinin yatırım olarak potansiyel faydaları hakkında kamuoyuna açıklama yaptı. Gazeteci Colin Wu’nun aktardığı bilgilere göre Li Bo, “Bitcoin ve stablecoin’lerin şifrelenmiş varlıklar olduğuna inanıyoruz” dedi ve ekledi:

Kripto varlıklar bir yatırım seçeneğidir. Kendi başına bir para değil, yatırım ürünüdür. Çin, kripto paralar için getirilecek düzenleyici politikalar üzerinde çalışmalarını sürdürmekte. […] Kripto varlıklarının gelecekte bir yatırım aracı veya alternatif bir yatırım olarak önemli bir rol oynaması gerektiğine inanıyoruz.”

Li Bo ayrıca, bankanın ICO’lar ve yerel kripto borsaları üzerindeki yasağına atıfta bulunarak, Çin’deki düzenleyici belirsizliğin kripto’nun bir yatırım aracı olarak potansiyelini nasıl etkileyebileceğinden de bahsetti. Herhangi bir düzenleyici değişikliğin araştırılması durumunda, PBoC’nin şimdilik daha önce uygulamaya koyduğu “mevcut önlemleri ve uygulamaları korumaya devam edeceğini” söyledi.

Merkez bankası başkan yardımcısı stablecoin’lerin diğer kripto para türlerine göre daha sıkı bir şekilde düzenlenmesi gerektiği hakkında da yorum yaptı. Li Bo’ya göre herhangi bir stablecoin yaygın olarak kullanılan bir ödeme aracı olmayı umuyorsa, tıpkı bankalar veya banka benzeri finans kurumları gibi sıkı denetime tabi olmalıdır.

Boao Forumu’nda konuşan PBoC’nin eski başkanı Zhou Xiaochua’nın sözlerinin aksine, Li Bo daha dikkat çekici açıklamalar yaptı. Zhou Xiaochuan, dijital varlıkların reel ekonomiye hizmet etmesi gerektiğini, kripto paraların ise reel ekonomi ile hiçbir ilgisi olmadığını düşündüğünü belirtti.

Kaynak : Finance Magnates


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.