Çin Kripto Madenciliğini Yasaklamak İstiyor, Bitmain’de Zarar Görebilir

0

Çin’in devlet planlama ajansı Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), Mandarin’de çevrimici olarak yayınlanan bir bildiriyle ülkedeki kripto para madenciliğinin yasaklanmasını istediğini belirtti.

Raporda NDRC’nin, yerel yönetmeliklerin ihlali, savurganlık, güvenlik kaygıları veya çevreye zararlı katkıları nedeniyle kapatılabilecek sektörler listesinin kripto para madenciliği faaliyetlerinini de içereceğini belirtti. Liste, 400’den fazla farklı çeşitte endüstriyel faaliyet içeriyor.

Bu Liste, NDRC’nin Endüstri Kılavuzunu Yeniden Yapılandırma Rehberinin bir parçasıdır. Katalog, 2005 yılında, ülkede büyümesine izin verilen faaliyetler ve endüstrileri ya da kısıtlanması veya tamamen yasaklanması gerekenler işaretlenerek yayınlandı.

Reuters, taslak listesinin 8 Nisan 2019’dan bu yana kamu saptamasına açık olduğunu ancak NDRC’nin devletten kripto faaliyetlerinin ortadan kaldırılması için henüz bir tarih belirlemediğini açıkladı.

Ülkenin madencilik donanımı ve ucuz enerjisinin bolluğu sebebi ile Çin bir zamanlar kriptonun cenneti olarak görülüyordu. Ancak bu tarz gelişmeler ülkenin sanayiye karşı soğumasına sebep oldu.

Geçen yılın sonlarında, Xinhua Haber Ajansı, bir çalışmanın karbondioksit emisyonlarının küresel ısınma üzerindeki etkisini ve 2033’de en kısa sürede yaşanacak 2*C sıcaklık artış potansiyellerini gösterdiğini açıkladı.

Ayrıca, Lider İnternet Finansal Riskler İyileştirme Grubu, yerel yönetimlere kripto madenciliği şirketlerini piyasadan “düzenli bir şekilde çıkış” yapmaya yönlendirdi.

Çin hükümeti, bir süredir ülkedeki kripto tabanlı firmaların büyümesini engellemek için büyük emek harcıyor. Çin Halk Bankası, 2017’de tüm ICO’lara yasaklama kararı vermişti ve o zamandan bu yana kripto firmaları zor zamanlar geçiriyor.

Ocak 2018’de ki Bloomberg‘e ait raporda, Çin Merkez Bankası’nın ülke dışına çıkma amaçlı bir hareketle kripto madencileri için sağlanan gücün azaltılmasını planladığı görülüyor.

Pekin merkezli Bitmain, dünyanın en büyük kripto donanımı üreticilerinden biri olmaya devam ediyor. Bildirilen yasak yürürlüğe girerse, Bitmain’in en büyük pazarlarından biri olan Çin’deki işini kaybetmesi olasıdır.

Kaynak:bitcoinmagazine

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın