Nisan 9, 2019

Çin Kripto Madenciliğini Yasaklamak İstiyor, Bitmain’de Zarar Görebilir


Son güncellenme : 27.10.2022 - 23:48

Çin’in devlet planlama ajansı Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC), Mandarin’de çevrimici olarak yayınlanan bir bildiriyle ülkedeki kripto para madenciliğinin yasaklanmasını istediğini belirtti.

Raporda NDRC’nin, yerel yönetmeliklerin ihlali, savurganlık, güvenlik kaygıları veya çevreye zararlı katkıları nedeniyle kapatılabilecek sektörler listesinin kripto para madenciliği faaliyetlerinini de içereceğini belirtti. Liste, 400’den fazla farklı çeşitte endüstriyel faaliyet içeriyor.

Bu Liste, NDRC’nin Endüstri Kılavuzunu Yeniden Yapılandırma Rehberinin bir parçasıdır. Katalog, 2005 yılında, ülkede büyümesine izin verilen faaliyetler ve endüstrileri ya da kısıtlanması veya tamamen yasaklanması gerekenler işaretlenerek yayınlandı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Reuters, taslak listesinin 8 Nisan 2019’dan bu yana kamu saptamasına açık olduğunu ancak NDRC’nin devletten kripto faaliyetlerinin ortadan kaldırılması için henüz bir tarih belirlemediğini açıkladı.

Ülkenin madencilik donanımı ve ucuz enerjisinin bolluğu sebebi ile Çin bir zamanlar kriptonun cenneti olarak görülüyordu. Ancak bu tarz gelişmeler ülkenin sanayiye karşı soğumasına sebep oldu.

Geçen yılın sonlarında, Xinhua Haber Ajansı, bir çalışmanın karbondioksit emisyonlarının küresel ısınma üzerindeki etkisini ve 2033’de en kısa sürede yaşanacak 2*C sıcaklık artış potansiyellerini gösterdiğini açıkladı.

Ayrıca, Lider İnternet Finansal Riskler İyileştirme Grubu, yerel yönetimlere kripto madenciliği şirketlerini piyasadan “düzenli bir şekilde çıkış” yapmaya yönlendirdi.

Çin hükümeti, bir süredir ülkedeki kripto tabanlı firmaların büyümesini engellemek için büyük emek harcıyor. Çin Halk Bankası, 2017’de tüm ICO’lara yasaklama kararı vermişti ve o zamandan bu yana kripto firmaları zor zamanlar geçiriyor.

Ocak 2018’de ki Bloomberg‘e ait raporda, Çin Merkez Bankası’nın ülke dışına çıkma amaçlı bir hareketle kripto madencileri için sağlanan gücün azaltılmasını planladığı görülüyor.

Pekin merkezli Bitmain, dünyanın en büyük kripto donanımı üreticilerinden biri olmaya devam ediyor. Bildirilen yasak yürürlüğe girerse, Bitmain’in en büyük pazarlarından biri olan Çin’deki işini kaybetmesi olasıdır.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : bitcoinmagazine

Yazar Birkan BİÇİCİ hakkında :

Yaklaşık 3 yıldır Tv kanalı, haber sitesi gibi çeşitli mecralarda Editör olarak çalışıyorum. Bitcoin ve Blockchain'in gittikçe önemli hale gelmesiyle birlikte sektör hakkında yaptığım araştırmaları ve sektörle ilgili önemli bilgileri sizlere yardımcı olmak için Koinfinans bünyesinde paylaşıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?