Çin Kendi Kripto Parasını Çıkarmak İçin Gaza Bastı

0
549

Çin, eski moda kağıt parayı ortadan kaldırarak Amerika Birleşik Devletleri’nin önüne geçmeyi planlıyor. Şimdi, Çin merkez bankası dijital para birimini test etmeye hazırlanıyor. Bazı gözlemciler, ABD Dolar’ının üstünlüğüne meydan okuyan yeni bir ekonomik silahlanma yarışının başlangıcını işaret edebileceğini söylüyor.

Çin’de şimdiden yüz milyonlarca tüketici, WeChat ve Alipay gibi popüler akıllı telefon uygulamalarını kullanarak nakitsiz ödeme yapmaya alıştı.

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan Martin Chorzempa,” Çin’de her şey son derece uygun “dedi. Sözlerinin Devamında ise,

“Hemen hemen her şeyi yapmak için bu iki uygulamaya ihtiyacınız var. Bir restorana giriyorsunuz, bir kodu tarıyor ve yemeğinizi sipariş ediyorsunuz. Bir garson beklemek zorunda değilsiniz. Tüm ödemeler otomatik. Oldukça sıradışı.”

Çin’in merkez bankası bu dijital hareketin bir parçası olmak istiyor. Banka son altı yıldır dijital bir para birimi üzerinde çalışıyor. Ancak, Facebook geçtiğimiz yaz Libra adlı kendi elektronik para birimine yönelik planları ortaya çıkardıktan sonra bu çaba daha da hızlandı.

Çin merkez bankası, yaklaşık 2,5 milyar Facebook kullanıcısının aniden kendi elektronik para birimine sahip olması durumunda Çin’in dijital parasının gölgede kalabileceğinden endişe duyuyordu. Banka, tasarım işini tamamlamak için yarıştı ve şimdi dijital para biriminin ilk pilot testlerine hazırlandığını bildiriliyor.

Dijital Yuan’ın kağıt kuzeninin, Bitcoin gibi bir kripto para biriminden daha fazla çalışması bekleniyor. Değeri normal Yuan’a bağlıdır, bu nedenle nispeten istikrarlı olması beklenmektedir. Merkez bankası her işlemi izleyebilecek, bu yüzden Bitcoin’in merkeziyetsizliğine sahip olmayacak.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın