Çin Bankaları, Blockchain Teknolojisini Benimsemeye Devam Ediyor

0
384

Kripto paraların en büyük sorunlarından biri de düzenleyiciler. Ülkeler, kripto para birimlerini düzenlemek ve beraberinde gelen herhangi bir ekonomik “tehditten” kaçınmak için bir çözüm üretmek amacıyla çalışıyor. Çin, Singapur, Japonya ve Tayland gibi ülkelerin, merkez bankası destekli dijital para birimleriyle ilgili yaptığı geliştirme duyuruları, birçok kişi tarafından kripto paraların ortaya koyduğu bu “tehdidi” kontrol altına almanın bir yolu olarak görülüyor.

Bununla birlikte, fikir bazı ülkeler arasında gündem olsa da, Çin, ‘Dijital Para Birimi Elektronik Ödemesi’ ile en çok ilerleme kaydeden ülke olmayı başardı. Bununla birlikte, Çin sadece kripto değil, blockchain alanında sa öncü oldu. Çin Merkez Bankası’nın, daha fazla Çinli bankanın ticaret ve finansla ilgili faaliyetler için resmi blockchain platformunu kullandığını iddia eden son duyurusu bu söylemi doğrulamakta.

Söz konusu platform Çin Merkez Bankası tarafından Eylül 2018’de Shenzhen merkezli olarak geliştirildi. Bu platformun amacı ise özellikle dış ticarette finans işlemlerinin takibini, denetimini ve yönetimini kolaylaştırmak.

Merkez Bankası’nın duyurusu ise, Eylül 2018’de başlatılan resmi blockchain platformunun Aralık 2019’a kadar 38 banka üyesi oldu ve 87 milyon Yuan (12.4 milyar dolar) işlem yapıldı. Bu da ülkede ki Blockchain kullanımının ne kadar yaygın olduğunu ortaya koyuyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın