Şubat 22, 2020

Çin Bankaları, Blockchain Teknolojisini Benimsemeye Devam Ediyor

Kripto paraların en büyük sorunlarından biri de düzenleyiciler. Ülkeler, kripto para birimlerini düzenlemek ve beraberinde gelen herhangi bir ekonomik “tehditten” kaçınmak için bir çözüm üretmek amacıyla çalışıyor. Çin, Singapur, Japonya ve Tayland gibi ülkelerin, merkez bankası destekli dijital para birimleriyle ilgili yaptığı geliştirme duyuruları, birçok kişi tarafından kripto paraların ortaya koyduğu bu “tehdidi” kontrol altına almanın bir yolu olarak görülüyor.

Bununla birlikte, fikir bazı ülkeler arasında gündem olsa da, Çin, ‘Dijital Para Birimi Elektronik Ödemesi’ ile en çok ilerleme kaydeden ülke olmayı başardı. Bununla birlikte, Çin sadece kripto değil, blockchain alanında sa öncü oldu. Çin Merkez Bankası’nın, daha fazla Çinli bankanın ticaret ve finansla ilgili faaliyetler için resmi blockchain platformunu kullandığını iddia eden son duyurusu bu söylemi doğrulamakta.

Söz konusu platform Çin Merkez Bankası tarafından Eylül 2018’de Shenzhen merkezli olarak geliştirildi. Bu platformun amacı ise özellikle dış ticarette finans işlemlerinin takibini, denetimini ve yönetimini kolaylaştırmak.

Merkez Bankası’nın duyurusu ise, Eylül 2018’de başlatılan resmi blockchain platformunun Aralık 2019’a kadar 38 banka üyesi oldu ve 87 milyon Yuan (12.4 milyar dolar) işlem yapıldı. Bu da ülkede ki Blockchain kullanımının ne kadar yaygın olduğunu ortaya koyuyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.