Aralık 5, 2020

Çin 3 Milyon Dolarlık Dijital Yuan’ı Şehir Sakinlerine Paylaştıracak!


Suzhou hükümeti, piyango programı yardımı ile dijital yuan (CBDC/DCEP) airdrop oluşturacak bir CBDC testi yapmaya hazırlanıyor.

4 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilen resmi duyuruya göre; Çin’in Suzhou şehri, 3 milyon dolarlık dijital yuan’ı şehir sakinlerine paylaştırmayı düşünüyor. Paylaştırılacak olan dijital yuan kırmızı zarflar içine koyularak teslim edilecek.

DC/EP airdrop faaliyeti adına Çin; çekilişte karar verilecek 100.000 talihli kişiye 200 yuan (30 dolar) bulunan kırmızı zarfları dağıtacak. Bu şekilde toplamda 20 milyon yuan, şehir sakinlerine verilmiş olacak.

Aynı zamanda çekilişin başlangıcı 5 Aralık olacak. Bitişi ise 6 Aralık olarak belirlendi. Katılımcılar bu süreç içerisinde kayıtlarını gerçekleştirmek zorunda olacaklar. Son olarak çekilişin ardından kazanan kişiler 11 Aralık’ta açıklanacak. Ve dijital yuanlarını, 12 Aralık ve 27 Aralık tarihleri boyunca şehir içerisindeki onaylanan mağazalarda ve büyük ticaret platformu olan JD.com üzerinde seçilen çevrimiçi mağazalarda kullanabilecekler.

Suzhou hükümeti ise kazanan kişilerin ücretsiz token’larını kullanabilecekleri Double 12 Online alışveriş festivali oluşturmayı planlıyor.

Bundan Önce 1.5 Milyon Dolarlık Dijital Yuan Dağıtım Etkinliği Gerçekleştirildi!

Suzhou’nun dijital yuan piyango programı, Shezhen’de ortaya koyulan geçmişteki bir DC/EP airdrop’unu izliyor. Ekim ayında ise Shenzen hükümeti 50.000 talihli kişiye 10 milyon / 1,5 milyon dolar değerindeki dijital yuan’ı dağıttı.

Bunun yanında ücretsiz dijital yuan’ları kazanan kişilerden birkaçı harcadıktan sonra negatif yorumlarda bulundu. Alıcı kişilere göre, CBDC var olan ödeme seçeneklerinden farklı olmamakla birlikte daha az makuldü.

Dijital yuan’ın lansman tarihi ile ilgili ise resmi bir açıklama hala yok. Bu duruma rağmen Çin’in dijital yuan’ı (CBDC) ülkenin farklı kesimlerinde gerçekleştirilen testlerden olumlu sonuç aldı. 31 Ekim tarihinde ise 4 milyonun üstünde işlem gördü. Aynı zamanda 300 milyon doların üstünde ödeme yapıldığı belirtildi.

Son olarak Macau’nun kumar endüstrisi Çin’in CBDC hususunda pek de istekli gözükmüyor. Kumarhane operatörlerine göre, kumar oynamak adına izlenebilir türde dijital para biriminin kullanılıyor olması normalde problem yaşayan bu endüstrinin kötüleşmesine yardımda bulunabilir.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ece Önel hakkında :

Merhaba ben Ece Önel, Dokuz Eylül Üniversite'sinde okuyorum. Freelance olarak çalışıyorum ve aynı zamanda güncel haberleri takip ederek bu konular hakkında yazı yazmayı seviyorum. Yaklaşık iki senedir kendimi bu alanda geliştiriyorum. İyi okumalar. :)

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?