Aralık 27, 2019

CHP’den, TBMM’ye Blockchain Araştırma Önergesi!

Blockchain teknolojisi, sağlıktan spora kadar pekçok alanda hayatımıza girmiş durumda. Ülkeler de bu hızla gelişen alanda kendilerine yer bulmaya çalışıyor. Hatta Çin gibi bazı ülkeler de blockchain alanında öncü olmak için çalışmalar yürütüyor. Ülkemizden de güncel bir blockchain haberi geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin Antalya Milletvekili olan Çetin Osman Budak, Blockchain teknolojisine ilişkin Meclis araştırması yapılmasını istedi.

Çetin Osman Budak, Türkiye’nin Blockchain teknolojisinin gelişimine değinerek konuyla ilgili fikirlerini şu şekilde dile getirdi:

“Bu teknolojinin popüler yansıması olan kripto paralar, buzdağının görünen yüzüdür. Blockchain teknolojisi dünyanın geleceğini şekillendirmeye doğru gidiyor. Bu yeni paradigma karşısında ülkemiz bu alanda geleceğe dönük kapsamlı çalışmalar yapmalı ve güçlü adımlar atmalıdır.”

Çetin Osman Budak’ın TBMM’ne sunduğu önerge bu sözlerle sınırlı değil. Budak, Türkiye’nin Blockchain teknolojisi konusunda geride kalmaması gerektiğini belirtti ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

“2018’deki zirve değerinde kripto para miktarı, dünya dolar rezervinin yüzde 7’si, euro rezervinin yüzde 39’u ve altın rezervinin yüzde 10’u kadardır. Bütün bu etkisine karşın kripto para sistemi, Blockchain sisteminin küçük bir parçasıdır. Global dünyanın yeni bir güvenlik mekanizması olarak gelişen bu teknoloji, dünyadaki ticaret sistemini yeniden şekillendirme potansiyeline sahiptir. Tüm otoritelerden bağımsız olan Blockchain, kimi görüşlere göre yakın gelecekte küresel sistemin bağımsız bir güven otoritesi olacaktır. Bazı uzmanlar da yeni dünya düzenini, Blockchain teknolojisinin şekillendireceğini iddia etmektedir. Görüşler farklı olmakla birlikte dünya ekonomisinin kurgusu sil baştan değişmektedir. Dünya ticareti, rezervlere dayalı ölçülebilen ekonomilerden işlemlere dayalı anlık ölçülen bir ekonomiye evrilmekte ve bu da yeni fırsatların yanı sıra riskleri beraberinde getirmektedir.”

Evet, Blockchain teknolojisi geleceğin teknolojisi olarak görülüyor ve gerçekten de pekçok alanda insanların yararına kullanılıyor. Türkiye’nin de bu alanda öncü olması ve çalışmalara başlaması ülkemizi ileriye taşıyacak bir hamle olabilir.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?