Chainalysis’in Türkiye Kripto Raporu: Orta Doğu’nun 1 Numarası

Veri analiz firması Chainalysis’in yeni bir raporuna göre Türkiye, Orta Doğu’nun tartışmasız kripto para kralı. Ülkemiz, komşu ülkelere göre çok daha yüksek oranlarda dijital varlıkları benimsiyor.

Türkiye, Chainalysis Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde 154 ülke arasında 29. sırada yer alırken, bu hafta yayınlanan 2020 Kripto Para Coğrafya Raporuna göre Orta Doğu’da bir numara.

Raporda, Türk lirasının son yıllarda aşırı derecede dalgalı olduğu ve bazılarının birikimlerinin bir kısmını kripto para birimine kaydırmasına neden olduğu belirtildi.

Şu anda Türkiye’de kripto para birimi düzenlemesi bulunmamakla birlikte, ülkenin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bir çerçeve geliştirme sürecinde. Chainalysis, Orta Doğu’daki Binance, Huobi ve Bitfinex borsalarındaki çoğu ticaretin Türk kullanıcılardan geldiğini ortaya koydu.

Ek olarak Türkiye merkezli borsalardan BtcTürk’ün Türk kripto para topluluğu tarafından en çok kullanılan platform olduğu bilgisine yer verildi ve “Türkler, lirayı kripto paraya BTCTürk’te çeviriyor ve oradan daha fazla kripto para çiftlerinin ve hacmin olduğu Binance gibi dünyanın diğer borsalarına aktarıyor” ifadeleri kullanıldı.

Raporda Türkiye’deki yatırımcıların en çok tercih ettikleri kripto para birimleri ile ilgili de bilgilere yer verildi. Verilere göre, ülkemizdeki en popüler kripto para Bitcoin olduğu ortaya çıktı. Bitcoin’i ise sırasıyla Ethereum, XRP, Chainlink, USDT takip ediyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.