Chainalysis’in Türkiye Kripto Raporu: Orta Doğu’nun 1 Numarası

0
236

Veri analiz firması Chainalysis’in yeni bir raporuna göre Türkiye, Orta Doğu’nun tartışmasız kripto para kralı. Ülkemiz, komşu ülkelere göre çok daha yüksek oranlarda dijital varlıkları benimsiyor.

Türkiye, Chainalysis Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde 154 ülke arasında 29. sırada yer alırken, bu hafta yayınlanan 2020 Kripto Para Coğrafya Raporuna göre Orta Doğu’da bir numara.

Raporda, Türk lirasının son yıllarda aşırı derecede dalgalı olduğu ve bazılarının birikimlerinin bir kısmını kripto para birimine kaydırmasına neden olduğu belirtildi.

Şu anda Türkiye’de kripto para birimi düzenlemesi bulunmamakla birlikte, ülkenin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) bir çerçeve geliştirme sürecinde. Chainalysis, Orta Doğu’daki Binance, Huobi ve Bitfinex borsalarındaki çoğu ticaretin Türk kullanıcılardan geldiğini ortaya koydu.

Ek olarak Türkiye merkezli borsalardan BtcTürk’ün Türk kripto para topluluğu tarafından en çok kullanılan platform olduğu bilgisine yer verildi ve “Türkler, lirayı kripto paraya BTCTürk’te çeviriyor ve oradan daha fazla kripto para çiftlerinin ve hacmin olduğu Binance gibi dünyanın diğer borsalarına aktarıyor” ifadeleri kullanıldı.

Raporda Türkiye’deki yatırımcıların en çok tercih ettikleri kripto para birimleri ile ilgili de bilgilere yer verildi. Verilere göre, ülkemizdeki en popüler kripto para Bitcoin olduğu ortaya çıktı. Bitcoin’i ise sırasıyla Ethereum, XRP, Chainlink, USDT takip ediyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın