CFTC Yayınladığı Kılavuzda Müşteri Fonları Hakkında Uyardı!

0
275

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) çarşamba günü akşamı bir kılavuz yayınladı. Bu kılavuzda, kripto türü ticaretle uğraşan işletmeler için müşterilerin fonlarını dikkatli bir şekilde ellerinde tutmaları hakkında tavsiyede bulundu.

CFTC, Kriptoya Dikkat Kesilmeye Başladı

Kılavuzda, CFTC’nin kripto saklama ile ilgili kuralları belirleme konusunda büyük ilgi gördüğünden bir sonraki gelişimi olarak durmaktadır. Kriptonun, tek başına varlık sınıfı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden özel düzenlemeler yapılmalıdır.

CFTC, sanal parayı emanetçilerinin genel olarak kapsamlı bir şekilde eyalet ve federal düzenlemeler gözetimine tabi tutulmadıklarını dile getirmiştir. Emanetçilere sunulan müşteri fonları için tehlike arz eden bu varlıkların korunmasına ilişkin düzenlemeleri ve aldığı korunmaları yer alır.

CFTC, FCM’lere Uyarılarda Bulundu

Özel hükümlere geldiğimizde ise, bir vadeli işlem komisyonu tüccarı (FCM) müşterinin yatıracağı sanal paranın yatırılmasına izin çıkan yerlere sınır çizdi.  Şimdi ise güven şirketine, bankaya, takas kuruluşuna veya başka bir FCM’ye yerleştirmekle görevli kıldılar.

CFTC, FCM’lere başka uyarılarla geldi. Uyarıların içeriği FCM’nin hesaplardaki mevduatları açık bir şekilde vurgulanmış müşteri fonları ile ilgiliydi. Ayrıca CFTC, bir hesapta artış olurken diğer hesapta kayıpların telafi edilmesi konusunda izin verilmediğini belirtti.

Gerçekte ise, kılavuzun amacı müşterinin kripto fonlarını güvende ve hiç dokunulmamış halde tutmak gibi görünmektedir. Fakat FCM’lerin toplu kazanç elde edebilmek için fonları alıp satması sorunu açıklığa kavuşturulmamıştı. Bunların sonucunda kripto vadeli işlemlerinin sonucunda ne tür felaketlerin ortaya çıkabileceğini tahmin etmek kolay.

CFTC, Kriptoyu Düzenlemeye Çalışıyor

CFTC, kripto varlıkları bütünsel ele alarak bir araya getirmeye çalışıyor. Ekim ayının başlarında CFTC, varlıklar açısından yükselen piyasayı koruma sözü vermiştir. Bu sözünden sonra CFTC, BitMEX’i takip edeceğini duyurdu. Devamında ise ABD’de kayıt dışı yasal olmayan türev borsası işletmekle suçladı.

CFTC’nin sektörü düzenlemeye nasıl karar vereceğini zaman gösterecek. Genel anlamda alandaki düzenlemeleri arttırmaya yönelik istekleri mevcut gibi gözüküyor. Düzenlemeler kesinliğe yol açtığı süreç için ABD’ye fayda sağlayacağını söyleyebiliriz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın