Ekim 22, 2020

CFTC Yayınladığı Kılavuzda Müşteri Fonları Hakkında Uyardı!


Son güncellenme : 22.10.2020 - 17:04

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) çarşamba günü akşamı bir kılavuz yayınladı. Bu kılavuzda, kripto türü ticaretle uğraşan işletmeler için müşterilerin fonlarını dikkatli bir şekilde ellerinde tutmaları hakkında tavsiyede bulundu.

CFTC, Kriptoya Dikkat Kesilmeye Başladı

Kılavuzda, CFTC’nin kripto saklama ile ilgili kuralları belirleme konusunda büyük ilgi gördüğünden bir sonraki gelişimi olarak durmaktadır. Kriptonun, tek başına varlık sınıfı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden özel düzenlemeler yapılmalıdır.

CFTC, sanal parayı emanetçilerinin genel olarak kapsamlı bir şekilde eyalet ve federal düzenlemeler gözetimine tabi tutulmadıklarını dile getirmiştir. Emanetçilere sunulan müşteri fonları için tehlike arz eden bu varlıkların korunmasına ilişkin düzenlemeleri ve aldığı korunmaları yer alır.

CFTC, FCM’lere Uyarılarda Bulundu

Özel hükümlere geldiğimizde ise, bir vadeli işlem komisyonu tüccarı (FCM) müşterinin yatıracağı sanal paranın yatırılmasına izin çıkan yerlere sınır çizdi.  Şimdi ise güven şirketine, bankaya, takas kuruluşuna veya başka bir FCM’ye yerleştirmekle görevli kıldılar.

CFTC, FCM’lere başka uyarılarla geldi. Uyarıların içeriği FCM’nin hesaplardaki mevduatları açık bir şekilde vurgulanmış müşteri fonları ile ilgiliydi. Ayrıca CFTC, bir hesapta artış olurken diğer hesapta kayıpların telafi edilmesi konusunda izin verilmediğini belirtti.

Gerçekte ise, kılavuzun amacı müşterinin kripto fonlarını güvende ve hiç dokunulmamış halde tutmak gibi görünmektedir. Fakat FCM’lerin toplu kazanç elde edebilmek için fonları alıp satması sorunu açıklığa kavuşturulmamıştı. Bunların sonucunda kripto vadeli işlemlerinin sonucunda ne tür felaketlerin ortaya çıkabileceğini tahmin etmek kolay.

CFTC, Kriptoyu Düzenlemeye Çalışıyor

CFTC, kripto varlıkları bütünsel ele alarak bir araya getirmeye çalışıyor. Ekim ayının başlarında CFTC, varlıklar açısından yükselen piyasayı koruma sözü vermiştir. Bu sözünden sonra CFTC, BitMEX’i takip edeceğini duyurdu. Devamında ise ABD’de kayıt dışı yasal olmayan türev borsası işletmekle suçladı.

CFTC’nin sektörü düzenlemeye nasıl karar vereceğini zaman gösterecek. Genel anlamda alandaki düzenlemeleri arttırmaya yönelik istekleri mevcut gibi gözüküyor. Düzenlemeler kesinliğe yol açtığı süreç için ABD’ye fayda sağlayacağını söyleyebiliriz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ece Önel hakkında :

Merhaba ben Ece Önel, Dokuz Eylül Üniversite'sinde okuyorum. Freelance olarak çalışıyorum ve aynı zamanda güncel haberleri takip ederek bu konular hakkında yazı yazmayı seviyorum. Yaklaşık iki senedir kendimi bu alanda geliştiriyorum. İyi okumalar. :)

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?