CBDC’ler: Kimin Zamanı Geldi?

1987’de Nobel ödüllü James Tobin, bir perakende merkez bankası dijital para birimi konseptini önerdi. Buradaki fikir, merkez bankalarının “mevduat kolaylığı ve para güvenliğiyle birlikte bir kamu ödemeleri ortamı yaratmasıydı.

Son zamanlarda dijital para birimi konsepti ciddiye alınan bir fikir haline geldi. İlk örneklerden biri olarak, Sveriges Riksbank Vali Yardımcısı Cecilia Skingsley, 2016’da şöyle bir açıklama yaptı:

“Riksbank bunu bir elektronik biçimde sağlayarak genel halkın merkez bankası parasına olan ihtiyacını karşılamayı dikkatlice düşünecektir”

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin popülaritesi ve Facebook’un Diem’i gibi stabilcoin projelerinin duyurularıyla eyleme çok daha fazla merkez bankası katıldı. Kovid-19 salgını sırasında azalan nakit kullanımı da bu tartışmaya fazla bir heyecan kattı.

Sonuç olarak, CBDC’lerin araştırılması ve geliştirilmesi artık dünya çapında gerçekleşiyor. Oluşturulan veritabanına göre, Kasım 2020 sonu itibariyle, 46 para otoritesi toptan veya perakende CBDC’yi araştırıyor ve geliştiriyor.

Kaynak: coindesk

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.