CBDC’ler Hız Kazandı: Kore Merkez Bankası’ndan Yeni Bir Adım

Kore Merkez Bankası (The Bank of Korea) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) düzenlemedeki olası engelleri incelemek için yasal bir danışma paneli oluşturduğunu söyledi.

Panel, ticaret hukuku profesörleri ve fintech konusunda uzmanlaşmış avukatlar da dahil olmak üzere finans ve bilişim sektörlerinde altı uzmandan oluşmaktadır. Merkez bankası, panelin Pazartesi gününden itibaren en geç 2021 Mayıs sonuna kadar faaliyete geçeceğini söyledi.

Bankadan bir yetkili, “Danışma grubunu bir CBDC’yi çevreleyen yasal konuları tartışmak ve bankanın dijital para biriminin olası ihracında sorunsuz bir ilerleme için hangi yasaların gözden geçirilmesi veya yasalaştırılması gerektiğini belirlemek üzere kurduk.” açıklamasını yaptı.

Panelin tanıtımı, Kore Bankası’nın 22 aylık kendi CBDC planını geliştirme konusunda attığı ilk adımının bir parçası. Hareket bu yıl Mart ayında başladı ve merkez bankası, 2021’in sonundan önce dijital para birimi pilot testini bitirmek için araştırma yeteneklerini geliştiriyor.

Kore Merkez Bankası, Şubat ayında yurtdışı merkez bankalarındaki dijital para birimlerinin olası ihraçlarındaki son trendleri takip etmek için bir dijital para araştırma ekibi kurdu. ABD ve Japonya gibi küresel finansal güç merkezleri, küresel finansal değişiminin gerisinde kalmamak için CBDC’lerle ilgili araştırmaları artırıyor. CBDC’lere ilgi artarken, Kore Merkez Bankası’da dijital para birimi girişimlerini hızlandırıyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.