Eylül 4, 2020

CBDC Yarışının Yeni Üyesi: Brezilya!


Brezilya Merkez Bankası başkanı Roberto Campos Neto, Brezilya’nın bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirme yarışına girdiğini açıkladı. Bu haber, merkez bankasının bir CBDC başlatma olasılığını incelemek için banka içinde yeni bir ekip oluşturmasından haftalar sonra geldi.

Brezilya merkez bankası Banco Central başkanı, 2023 yılından önce bir yerli dijital para çıkarılabileceğini bildirdi. Yerel bir haber kaynağına göre, Brezilya merkez bankası CBDC için ilk adımı atmaya 2022 yılında hazır olabilir. Banco Central Başkanı Roberto Campos Neto, merkez bankasının hedeflerinden birinin Brezilya finansal sistemini çağdaş hale getirmek olduğunu, bir CBDC çıkarmanın da dünyanın gidişatı yönünde doğal bir sonuç olduğunu dile getirdi.

Bunun yanında Neto, ülkede anlık ödemeler için yaklaşan bankacılık altyapısı olan PIX’in dijital para biriminin gelişimindeki rolüne dikkat çekti. PIX, bir dijital ödeme sistemidir. Brezilya bunun üzerinde zaten çalışıyor ve Kasım ayına kadar başlatmayı hedefliyor.

Brezilya merkez bankası dijital para biriminin geliştirilmesine yönelik olumlu adımlar atarken, diğer bazı ülkelerin hala çok gerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Çin bilindiği üzere bu alana liderlik ediyor ve yakın zamanda CBDC pilot programını farklı bölgelere genişletti. Çinli bankalardan biri kısa süre önce müşterileri için dijital yuan cüzdanını piyasaya sürdü, ancak bu özelliği herhangi bir açıklama yapmadan hızla devre dışı bıraktı. Çin’in lider olacağı düşünülürken, diğer ülkelerinde hızla bu yarışa katıldığını görüyoruz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?