Ağustos 28, 2023

Cardano’dan Güncelleme Heyecanı: Blok Zinciri Adına Kritik Bir Adım!


Cardano, Ethereum blok zinciri ekosistemine özgü bir ölçeklendirme teknolojisi olan sıfır bilgi (ZK) kanıtı çözümünün geliştirilmesi için harekete geçiyor. Protokolün geliştirilmesinden sorumlu şirket Input Output Hong Kong (IOHK), ZK-Labs olarak adlandırılan yan kuruluşlarından birinin yeni teknoloji üzerinde devam eden çabalarını resmen duyurdu.

ZK-Labs ekibi, iki kuruluş arasındaki bu tür ortaklıkların ikincisi olan IOHK ve Edinburgh Üniversitesi’nden çekirdek geliştiricilerin kesiştiği bir oluşum. ZK genel olarak blok zinciri gizliliği ve işlevselliğinin geleceği olarak kabul edildiğinden, endüstri gözlemcileri şimdi protokolün Cardano blok zincirine ne kadar entegre edileceğini sorgulamaya başladı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere sıfır bilgi, diğerlerinin yanı sıra Polygon zkEVM de dahil olmak üzere Ethereum’daki en ünlü protokollerin işlevlerinin merkezinde yer almaktadır. Teknolojinin protokoller arasında gizliliği ve merkeziyetsizliği destekleme konusundaki kabulü, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından da sık sık dile getirilmektedir.

Charles Hoskinson’ın öncülüğünde geliştiriler Cardano, temel özelliklerini korurken bir yandan da teknolojik gelişimini sürdürmek için çabalamaya devam ediyor. Ancak ZK teknolojisi ağa özgü bir çözüm olmamakla birlikte, diğer yeniliklerin arka planda kalmasına neden olabileceği sorusu da gündeme geldi.

Ethereum ile doğrudan mücadele etmeye çalışan blok zinciri, oldukça sık ve güçlü teknolojik yeniliklerle gündeme geliyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?