Şubat 9, 2024

Cardano Kurucusu Ağın En Büyük Zorluğunu Tartıştı: “Teknik Zorlukları Boşverin!”


Son güncellenme : 10.02.2024 - 09:57

Cardano’nun kurucu ortağı Charles Hoskinson, 2024 yılında Cardano ve genel olarak blockchain sektörünün karşılaşacağı en büyük zorluğun teknik değil, insan odaklı olduğunu belirtti. Bu da zincir içi (on-chain) yönetişimin karmaşık doğası.

Charles Hoskinson, Satoshi Nakamoto’nun iş kanıtı konsepti ile dijital para birimi alanında önemli bir adım attığını ancak bu başarının, merkezi olmayan yönetişim sorunlarının yanında soluk kaldığını vurguladı. Cardano’da etkili bir zincir içi yönetişim sistemi kurmanın, insanlık tarihindeki yönetişim alanında yapılmış en büyük yeniliklerden biri olabileceğini ve hatta bir Nobel Ödülü’ne layık görülebileceğini iddia etti.

Cardano ve Merkezi Olmayan Yönetişim

Hoskinson, Cardano’nun bu alandaki başarısının sadece kripto sektörü için değil, aynı zamanda küresel düzeyde kolektif yönetişim anlayışına yeni bir soluk getireceğini öne sürdü. Bu görevin benzersiz ve zorlu doğasını, “Satoshi’nin çözdüğü sorundan çok daha karmaşık, yapay zeka hizalanması gibi süper zor bir mesele” diyerek açıkladı.

Amaç, Cardano‘nun ötesinde, şirketler, kulüpler ve hatta hükümetler tarafından da benimsenebilecek bir yönetişim modeli geliştirmek ve toplumların karşılaştıkları ortak sorunları nasıl ele aldıklarında köklü bir değişiklik yaratmaktır.

Küresel Yönetişimde Devrim

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Hoskinson, Cardano’nun merkezi olmayan yönetişim konusundaki bulmacayı çözmenin, yönetim anlayışımızda yaşanabilecek en büyük dönüşümlerden birine yol açabileceğini savunuyor. Tarihi değişimler üzerine düşünerek, Cardano’nun insan işbirliği ve yönetim anlayışını yeniden tanımlama potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor.

Bu büyük vizyon, Cardano topluluğunu ve daha geniş çevreyi, bu dönüştürücü yeniliği desteklemeye ve bu süreçte aktif rol almaya teşvik ediyor. “Her 50 ila 100 yılda bir, insanlık işlerin nasıl yürütüldüğünü temelden değiştirir ve şu an bu yeniden başlatma sürecinin içindeyiz” diyerek, mevcut dönemin önemine dikkat çekiyor.

Kaynak : U.Today

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?