Şubat 10, 2023

Cardano Kurucusu O Altcoin’e Ateş Püsküdü: “Sorunlu!”

Stake ödüllerine göre Cardano, 9,22 milyar dolarlık stake piyasa değerine sahip. Bu da Ethereum’dan sonra en büyük ikinci proof-of-stake (POS) ağı olmasına yardımcı olmuştur. Öte yandan Ethereum, 26,95 milyar dolarlık değer ile açık ara önde devam ediyor.

Cardano %71,86 ile daha yüksek bir stake oranına sahipken, Ethereum %14,31’lik bir orana sahip. Bu da rakip ağlar için oldukça önemli bir rekabeti gözler önüne seriyor.

Pools.pm’ye göre, 3.182 havuzda 34.308.238.349 ADA stake edilmiştir. Bu çok büyük bir sayı gibi görünse de Cardano, diğer POS blok zincirlerinden ayıran benzersiz bir stake etme mekanizması kullanmaktadır.

ADA Whale’e göre, “staking, kriptonun en büyük DeFi uygulamasıdır. Likit, gözetimsiz ve risksizdir.”

Cardano Staking Mekanizması

Cardano blok zinciri, kesinti yerine oyun teorisine dayalı bir stake mekanizması kullanmaktadır. Bu tasarım tercihinin sonuçlarını şu şekilde özetlemek mümkün. İlk olarak, ağda stake etme likittir ve bir kullanıcının ADA’sını herhangi bir hak ediş süresi için kilitlemez.

İkincisi, ağın ADA delegasyonu, stake havuzu operatörüne bunların sahipliğini vermez. Cardano hisse havuzuna devredilen ADA kripto para biriminin velayeti her zaman sahibinin özel anahtarının kontrolü altındadır.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Charles Hoskinson, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un SEC’in stake işlemlerine perakende erişimi yasaklamayı planladığına dair tweet’ini takiben Ethereum stake mekanizması hakkında yorumda bulundu.

Ethereum staking’i sorunlu. Varlıklarınızı geçici olarak bir başkasına vermek ve onun da bir getiri elde etmesini sağlamak, düzenlenmiş ürünlere çok benziyor. Kesim ve tahviller o kadar iyi değil. Öte yandan gözetim dışı likit stake etme, 13 yıldır kullandığımız madencilik havuzlarına benziyor.

Kaynak : U.Today
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?