Şubat 15, 2023

Cardano “Valentine” Güncellemesine Kavuştu: Neler İçeriyor?

Cardano blok zincirinde güvenlik ve birlikte çalışabilirlik özelliklerini geliştirmeye yönelik “Valentine” yükseltmesi bugün ağa uygulandı.

“Valentine” olarak adlandırılan yükseltme, ağ üzerinde inşa edilen merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları için zincirler arası işlevsellikte geliştirmeler içeriyor. Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere göre söz konusu yükseltme Şubat ayının başlarında önerildi ve ağ doğrulayıcıları tarafından kabul edildi.

Güncellemenin Cardano’ya gelişmiş kriptografik özellikler getirirken, Cardano blok zincirinin akıllı sözleşme platformu olan Plutus üzerinde zincirler arası merkezi olmayan uygulama (dapp) geliştirmeyi de iyileştireceği belirtiliyor.

“Birlikte çalışabilirlik blok zincirinin büyümesi için kilit önem taşıyor. Cardano üzerine daha fazla DApp inşa edildikçe, kullanıcıların farklı blok zincirleriyle etkileşime girmelerine ve daha geniş bir hizmet yelpazesine erişmelerine olanak tanıyan tek bir ekosisteme silo edilmemeleri çok önemlidir” yorumu yükseltmenin en dikkat çeken detaylarından birisi.

Çapraz zincir köprüleri, işlemlerin çeşitli blok zincirleri arasında gerçekleşmesini sağlayan yazılım uygulamaları olarak tanımlanabilir.

Ağa getirilen bu özellik diğer blok zincirleriyle uyumluluğu arttıracak ve dApps tarafından sunulan finansal hizmetlerle kolayca etkileşime girmelerini sağlayacaktır.

Dapp’ler, genellikle söz konusu dApp’in token’ını kullanan veya bu token’larla ödüllendirilen kullanıcılara borç verme ve borç alma gibi finansal hizmetler sunmak için aracılar yerine akıllı sözleşmelere güvenir.

Bu da Cardano’nun ADA tokenlarının faydasını artıracaktır. Bu nedenle, Çarşamba günkü yükseltme tokenlar üzerinde alım baskısı yarattı ve fiyatlar son 24 saat içinde %8 artarak bitcoin ve eterden daha iyi performans gösterdi.

Cardano tabanlı dapp’lerdeki tokenlerin kilitli değeri Ocak ayının başından bu yana %100’ün üzerinde artarak 110 milyon doların üzerine çıktı ve bu da talep olduğunu gösteriyor.

Kaynak : CoinDesk
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?