Cardano (ADA) Ekibi, Adem-i Merkeziyetçiliğe Geçiyor

Bir kurum -kamu veya özel olması fark etmeksizin- büyüyüp karmaşık hale geldikçe, güç küçük bir seçkinler grubunun tekeline geçmiş oluyor. Kripto paraların değeri anlaşıldıkça, merkezileşme kaçınılmaz hale geliyor. Bu durumdan kaçınmanın yolu ise Adem-i merkeziyetçilikten geçiyor. Eğer sağlam temelli, adem-i merkeziyetçi bir blok zincir oluşturulabilirse, homojenleşme ve güç blokları oluşturulmasına engel olabileceği düşünülüyor.

Cardano’nun (ADA) Büyük Günü’ne de sadece bir gün kaldı. Cardano Blockchain, 31 Mart’ta tamamen merkezi olmayan blok üretimine geçiş yapacak. Bu tarihten itibaren blok üretim süreci üzerindeki “birleşik havuzların” denetimini ortadan kaldırılmış olacak.

Yaklaşan Büyük Gün’ün olağandışı teknik ayrıntılarını paylaşıldı. Japonya’dan gelen sismik veriler, ademi merkeziyetçiliğin ilerlemesine nasıl yön verecek? Cardano (ADA) blokchaininin arkasındaki yazılım geliştirme ekibinin Kıdemli Araştırma Görevlisi Profesör Alexander Russell; bizi, “adem-i merkeziyetçiliğe geçişi” güvenli kılan ilginç bir konseptle tanıştırıyor.

Cardano’nun (ADA) ilerlemesinin son aşamasında; blok üretiminin yüzde 100’ünden ADA’nın topluluk odaklı istifleme havuzları sorumlu olacak. Bu nedene bağlı olarak, blockchain’i bütünsel ve güvenli tutma süreci tamamen topluluğa kalacak.

Alexander Russel, önümüzdeki haftadan başlayarak fikir birliğinin temeli olarak kullanılan rastgelelik mekanizmasında bazı ayarlamalar yapılacağını ve yeni entropi kaynakları ekleneceğini belirtti. Bu olayla birlikte, sistemin içinde hayat boyu sadece bir kez yaşanabilecek büyük bir geçiş meydana gelmiş olacak.

Cardano’nun (ADA) mekanizmaları, ekip tarafından kontrol edilen havuzların genel içindeki payını (d-parametresi) dönem başına 0,02 azalttı. Bunun sonucunda; 277. döneminde sınırında, bu metrik nihayet kalıcı olarak sıfıra düşecek.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.