Şubat 3, 2022

Cardano, 2022’nin En Büyük Adımını Attı: Ağ Kapasitesi Artırılıyor!

Cardano’nun yazılım geliştirmesinin arkasındaki kuruluş olan IOHK, hızla büyüyen ekosisteminin taleplerini karşılamak için oluşturduğu son planını duyurdu. Pazartesi günü yayınlanan bir tweet’te şu ifadeler kullanıldı:

“Cardano ağ kapasitesini plânımıza uygun olarak artırmaya devam ederken bir sonraki parametre güncellememizi de önermiş bulunuyoruz. Yaptığımız teklif kabul edilirse, blok boyutu 72 KB’den 80 KB’ye çıkacak ve 8 KB’lik bir genişleme olacak.”

Duyuruya göre, IOHK’nın Pipelining veya Cardano’nun “plumbing” olarak adlandırdığı bu teklif, mevcut blok boyutunda %11’lik bir artış anlamına gelecek ve ağın daha fazla işlem gerçekleştirmesini sağlayacak.

Ayrıca, IOHK, ağdaki işlem başına elde edilen Plutus komut dosyası bellek birimlerinin şu anda yer alan 12.5 milyon seviyesinden 14 milyona yükseleceğini açıkladı. Plutus, geliştiricilerin Cardano blockchain’inde uygulamalar yazmasına ve yeni token’lar oluşturmasına olanak tanıyan Cardano için akıllı sözleşmeler platformudur.

Bunların yanında IOHK, blok boyutu ve belleğe yapılan artışların Cuma günü gerçekleşeceğini de kaydetti.

Cardano’nun 2022’deki şimdiye kadarki en büyük adımı olan bu duyurular, Basho aşaması hedeflerine giren ağının verimini ölçeklendirme ve optimize etme planıyla uyumlu. Söz konusu güncellemeler ana ağa ulaştığında, DApp kullanıcı deneyiminin sorunsuz olması, daha fazla geliştirici çekmesi ve ağı güçlendirmesi bekleniyor.

Şu anda 3.000.000’e yakın kayıtlı cüzdana sahip olmakla övünen Cardano, NFT‘ler, DeFi uygulamaları ve merkezi olmayan borsalar dahil olmak üzere blockchain’deki en büyük ekosistemlerden bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Son olarak ADA, geçen Eylül ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana, uzun süren bir düşüşün ardından 1.058 dolardan işlem görüyor. Kripto para birimi önemli desteği olan 0.93 doları kaybetmediği için birçok kripto para birimi arasında öne çıkıyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Zycrypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.