Stratejist Fiyat Verdi: “Büyük Çöküş Korkusu Başladı!”

0
Stratejist Fiyat Verdi:

BlockFi ve Genesis gibi kripto borç şirketlerinin çöküşü, madenci satışını tetiklemenin yanı sıra Bitcoin fiyatında güçlü bir düzeltmeyle de sonuçlanabilir.

Bitcoin son 24 saat içerisinde bir kez daha satış baskısını hissetmeye başladı. Sonuç olarak 2020’den bu yana ilk kez 16.000 doların altına geriledi. Bu çöküşün temelinde ise hala FTX borsasının çöküşü yer alıyor.

BlockFi ve Genesis, FTX’in çöküşünden sonra artan likidite talebini karşılamakta zorlanıyor. Kripto para kredi platformu BlockFi potansiyel iflasa hazırlanırken, Genesis ise 1 milyar dolarlık nakit arayışında.

Binance’in daha önce duyurduğu fon ve benzeri yardımlar ise Genesis için pek bir fayda getirmedi. Çünkü Binance, çıkar çatışması nedeniyle Genesis’e yatırım yapmayı reddediyor.

Güncel görüşlerini paylaşan analistler ise Genesis cephesinde yaşanan düşüşün büyük bir felaketle sonuçlanacağını tahmin etti. BCA Research stratejisti Peter Berezin, yatırımcılarıyla şu notu paylaştı.

“FTX cephesindeki gelişmeler Lehman çöküşünden çok Enron’un çöküşüne benziyor.” Berezin’e göre kripto sektörünün büyük bir kısmının temelleri oldukça zayıf. Bunun nedeni ise sahtekarlık, açgözlülük gibi detayların artık çok daha açık olması.

Bitcoin Fiyat Tahmini Korkutucu Seviyede!

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Berezin, Bitcoin için uzun vadeli hedefini 5.000 dolar olarak yineledi. Bu, Bitcoin’in potansiyel olarak mevcut seviyelerden %66’lık bir fiyat düzeltmesi daha görebileceği anlamına geliyor.

Bitcoin, 16.000 doların altında satış baskısıyla karşı karşıya kalırken, Bitcoin için adres etkinliği on-chain verilere göre 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. FTX çöküşünün yarattığı FUD, yatırımcıları kripto paraları borsadan çıkarıp kendi kendine cüzdanlarına taşımaya zorladı.

Karlılık Düşüyor, Madenciler Zarar Ediyor

Bitcoin cephesinde artacak satış baskısı, trader’ların varlıklarını tasfiye etmesine zorluyor. On-chain veri sağlayıcı Santiment‘e göre karlı işlemlerin sayısı son üç yılı en düşük seviyesine geriledi.

“Bitcoin fiyatının 15,800 doların altına düşmesi, birçok trader’ın sonunda sektörden çıkmasına veya varlıklarını tasfiye etmesine neden oldu. Kasım 2019’dan bu yana kârdayken yapılan en düşük işlem seviyesine ulaştık. Sıçramalar genellikle bu metrik ciddi şekilde negatif olduğunda ortaya çıkar.”

Bitcoin on-chain veriler Santiment

Öte yandan, Bitcoin madencileri, fiyat düşüşü ve artan enerji maliyetleri arasında faaliyetlerini sürdürmek için büyük zorluklarla karşı karşıya.Bitcoin 16.000 doların altına düşerken, madenci satışı son zamanlarda yeniden başladı ve bu da fiyatında daha fazla düzeltmeye yol açabilir.

Bitcoin analiz verisi

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın