Stratejist Fiyat Verdi: “Büyük Çöküş Korkusu Başladı!”


BlockFi ve Genesis gibi kripto borç şirketlerinin çöküşü, madenci satışını tetiklemenin yanı sıra Bitcoin fiyatında güçlü bir düzeltmeyle de sonuçlanabilir.

Bitcoin son 24 saat içerisinde bir kez daha satış baskısını hissetmeye başladı. Sonuç olarak 2020’den bu yana ilk kez 16.000 doların altına geriledi. Bu çöküşün temelinde ise hala FTX borsasının çöküşü yer alıyor.

BlockFi ve Genesis, FTX’in çöküşünden sonra artan likidite talebini karşılamakta zorlanıyor. Kripto para kredi platformu BlockFi potansiyel iflasa hazırlanırken, Genesis ise 1 milyar dolarlık nakit arayışında.

Binance’in daha önce duyurduğu fon ve benzeri yardımlar ise Genesis için pek bir fayda getirmedi. Çünkü Binance, çıkar çatışması nedeniyle Genesis’e yatırım yapmayı reddediyor.

Güncel görüşlerini paylaşan analistler ise Genesis cephesinde yaşanan düşüşün büyük bir felaketle sonuçlanacağını tahmin etti. BCA Research stratejisti Peter Berezin, yatırımcılarıyla şu notu paylaştı.

“FTX cephesindeki gelişmeler Lehman çöküşünden çok Enron’un çöküşüne benziyor.” Berezin’e göre kripto sektörünün büyük bir kısmının temelleri oldukça zayıf. Bunun nedeni ise sahtekarlık, açgözlülük gibi detayların artık çok daha açık olması.

Bitcoin Fiyat Tahmini Korkutucu Seviyede!

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Berezin, Bitcoin için uzun vadeli hedefini 5.000 dolar olarak yineledi. Bu, Bitcoin’in potansiyel olarak mevcut seviyelerden %66’lık bir fiyat düzeltmesi daha görebileceği anlamına geliyor.

Bitcoin, 16.000 doların altında satış baskısıyla karşı karşıya kalırken, Bitcoin için adres etkinliği on-chain verilere göre 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. FTX çöküşünün yarattığı FUD, yatırımcıları kripto paraları borsadan çıkarıp kendi kendine cüzdanlarına taşımaya zorladı.

Karlılık Düşüyor, Madenciler Zarar Ediyor

Bitcoin cephesinde artacak satış baskısı, trader’ların varlıklarını tasfiye etmesine zorluyor. On-chain veri sağlayıcı Santiment‘e göre karlı işlemlerin sayısı son üç yılı en düşük seviyesine geriledi.

“Bitcoin fiyatının 15,800 doların altına düşmesi, birçok trader’ın sonunda sektörden çıkmasına veya varlıklarını tasfiye etmesine neden oldu. Kasım 2019’dan bu yana kârdayken yapılan en düşük işlem seviyesine ulaştık. Sıçramalar genellikle bu metrik ciddi şekilde negatif olduğunda ortaya çıkar.”

Bitcoin on-chain veriler Santiment

Öte yandan, Bitcoin madencileri, fiyat düşüşü ve artan enerji maliyetleri arasında faaliyetlerini sürdürmek için büyük zorluklarla karşı karşıya.Bitcoin 16.000 doların altına düşerken, madenci satışı son zamanlarda yeniden başladı ve bu da fiyatında daha fazla düzeltmeye yol açabilir.

Bitcoin analiz verisi

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?