Ocak 12, 2022

Bu Yeni Meme Coin Bir Günde %5000 Fırladı!


Son güncellenme : 12.01.2022 - 17:58

Kripto dünyası 2021 yılını meme coin’lerin etkisi altında geçirdi. Dogecoin bu yeni altcoin grubu için kapıyı açtı, Shiba Inu bu hype dalgasından faydalandı, Squid Game token ise bize aslında bu rotanın ne kadar tehlikeli olabileceğini hatırlattı ve şimdi ise kripto topluluğu SpongeBob Square’in (SPONGS) de Squid Game kabusunu canlandırmaya çalıştığını düşünüyor. SPONGS ticker’iyle işlem gören token, son birkaç gün içinde yüzde 5000’in üzerinde artarak ilgileri üzerine çekti, ancak tokenomiklerine ve ekibine biraz göz atıldığında platformda, Squid Game ve diğer birkaç şüpheli Binance Smart Chain projesi ile benzerlikler gösterdiği düşünülüyor.

Etkileyici rallisi birkaç gündür devam ederken SPONGS, bugün de gün içinde yüzde 131’lik bir kazanca kadar ulaştı. Yazım sırasında gerileyen meme coin, CoinMarketCap verilerine göre yazım sırasında yaklaşık yüzde 60 artışla 0,000000001196 dolardan işlem görüyor.

SPONGS, son birkaç gündür muazzam kazanımlarıyla rekor üstüne rekor kırıyor. Dün, 11 Ocak’ta, meme coin yüzde 5000’in üzerinde yükselerek en yüksek gün içi kazanç sağlayan coin’ler listesinde zirvede yer aldı. Yine aynı meme coin, sadece geçtiğimiz hafta içinde 0,000000000043 dolardan 0,0000000001707 dolara tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bununla birlikte, meteorik yükseliş, ne kadar etkileyici olursa olsun, tüm hikayeyi anlatmıyor. Binance Smart Chain üzerine inşa edilen token, 1999’dan beri yayınlanan bir Amerikan animasyon televizyon dizisi olan SpongeBob SquarePants’den ilham alıyor. Amerikan televizyon tarihinin en uzun beşinci dizisi olan şovun başrolü SpongeBob, televizyondaki en sevilen karakterlerden biri olarak biliniyor ve meme coin’in de simgesini oluşturuyor.

SpongeBob Square Token’in Squid Game’de de olduğu gibi gerçek Nickelodeon TV dizisiyle hiçbir bağlantısı olmadığını söylemeye gerek yok. Hatta muhtemelen şovun adının izinsiz bir şekilde kullanımı bile büyük olasılıkla yasa dışıdır, ancak bu tarz hamleler kripto para dünyasında son zamanlarda bir norm haline geldi.

BSC gibi blok zinciri ağları, giriş seviyesi geliştiriciler için bile kullanımı oldukça kolay olduğundan, yeni tokenler oluşturmak oldukça kolay ve ulaşılır hale geldi. Ve geçmişte Binance ve Coinbase gibi borsaların ağ geçidi denetleyicisi olduğu zamanlardan farklı olarak, PancakeSwap ve Uniswap gibi merkezi olmayan borsalar neredeyse her kullanıcının tokenlerini listelemesine izin veriyor.

Bu tarz projelerin sıfırdan ortaya çıkıp sonra hayal kırıklığıyla sonuçlanması gibi olaylar dha önce kripto piyasasında birkaç kez gerçekleşti. Dolandırıcıların medyanın ilgisini çekmek için popüler kültürü kullanmaya devam etmesi de yeni bir şey değil.

Daha bu yılın başlarında Disney+’ın Mandalorian TV programından görüntüleri Disney’in izni olmadan kullanan bir kripto para birimi olan Mando ile yine bir rugpull dolandırıcılığı örneği meydana geldi. Ancak son zamanlarda bunlardan en kötü şöhretli olanı, yine BSC üzerine inşa edilmiş ve adını popüler bir Netflix TV dizisinden alan bir token olan Squid Game idi. Squid Game dizinin popülerliğinin de etkisiyle oldukça ilgi çekti ve fiyatı günler içinde yükselerek 2.800 doların üzerinde bir rekor kırdı.

Ancak coin yükseldiğinden daha hızlı bir şekilde çöktü. Bir rug pull* dolandırıcılığının gerçekleştirildiği iddiasından sonra bir saatten az bir sürede, fiyatı 2.800 dolardan neredeyse sıfıra düştü. Binance ve diğer kuruluşlar, failleri bulmak için büyük çabalar sarf etti, ancak merkezi olmayan finans dünyasında bu neredeyse imkansız bir olaydı.

SpongeBob Square (SPONGS) ekibi, “genel halk tarafından bir ödeme aracı ve meme tokeni olarak kabul edilebileceği” bir token olmayı vaat ediyor ve web sitesinde yaptığı açıklamada platformla ilgili şunları iddia ediyor:

“SPONGS, tüm insanlığı enflasyonun etkilerinden kurtaracak. SPONGS, meme’lerin gücünü gerçekle birleştirerek, risk sermayedarları ve hedge fonları yerine insanlara güç ve fırsat verir.”

*Rug pull, projenin arkasındaki insanların, genellikle geliştiricilerden oluşan ekibin, kodda likiditeyi ortadan kaldırmalarına ve kâr elde etmelerine izin veren bir arka kapı kullanması anlamına gelir

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Crypto News Flash
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?