Ocak 6, 2022

Bu Ülke Kripto Varlıklara %15 Sermaye Kazancı Vergisi Uygulayacak!

Taylandlı düzenleyiciler, 2021 yılında ülke genelinde dijital varlık piyasasının büyümesine ve değerindeki önemli artışa dikkat çekti. Düzenleyiciler, kripto varlıklardan elde edilen kazançlara %15’lik bir sermaye kazancı vergisi koymaya karar verdiklerini duyurdu.

Peki bu durum diğer ülkeler için nasıl bir durum yaratabilir?

Bangkok Post’un bildirdiğine göre, bu son gelişmeyle birlikte, yatırımcılar ve madencilik operatörleri de dahil olmak üzere kripto para birimlerinden yararlanan tüm vergi mükellefleri, Maliye Bakanlığı’ndaki isimsiz bir kaynağa atıfta bulunarak %15 stopaj vergisine tabi olacak. Bununla birlikte, kripto borsaları bu sermaye kazancı vergisinden muaf tutuldu.

Tayland Kripto Piyasalarındaki Denetimi Arttırıyor

Gelir Departmanı, büyüyen yerel kripto para birimi ticareti üzerindeki denetimini güçlendirmeyi amaçlıyor. Özellikle, Tayland Gelir Departmanı, kripto para tüccarlarından elde edilen kârları, 19 No’lu Gelir Kanunu’nu değiştiren Kraliyet Kararnamesi’nin 40. Bölümü uyarınca vergiye tabi gelir olarak değerlendirebilir. Sermaye kazancı vergisi, stok dışı bir varlığın satışından elde edilen kâr üzerinden alınan bir vergi türünü ifade ediyor.

Bununla birlikte, sermaye kazançlarının yalnızca dijital para birimleri Tayland Bahtı’na veya diğer stabilcoin‘lere çevrildikten sonra tahsil edilip edilmeyeceği konusunda henüz bir netlik yok.

Bakanlık ise vatandaşlara olası cezalardan korunmak amacıyla vergi beyannamesi verirken kripto paralardan elde edilen gelirleri de belirtmelerini önerdi.

Tayland Merkez Bankası Kripto Varlıkların Trade’ne Karşı Olumsuz Bir Tutum Besliyor

Aralık 2021’de Tayland Merkez Bankası (BoT), piyasanın volatil yapısını gerekçe göstererek Tayland bankalarını kripto para ticaretine doğrudan dahil olmaktan kaçınmaya çağırdı.

“Bankaların dijital varlık ticaretine doğrudan dahil olmasını istemiyoruz çünkü bankalar müşteri mevduatlarından ve halktan (sorumlu) ve bir risk var.” BoT’nin kıdemli direktörü Chayawadee Chai-Anan, “Bir şirket hissedarsa, bu başka bir konudur” açıklamasını yaptı.

Rapora göre, tahminen 100.000 Tayland vatandaşı kripto madenciliği sektörüyle ilişkili.

Tayland’dan gelen bu vergi düzenlemesi, diğer ülkeler tarafından da yakından takip edileceği düşüncesindeyiz. Özellikle 2022 yılında düzenlemeler üzerinde çalışmak isteyen ülkeler, hali hazırda vergi alan ülkelerin vergi gelirlerini inceleyerek, olası bir hazırlık yapacaktır veya mevcut düzenlemeleri güncelleyecektir.

Kaynak : CoinGape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.