Ocak 18, 2023

Uzman Uyardı, Bu Olursa Bitcoin Adeta Çöker!


Son güncellenme : 18.01.2023 - 17:36

Terra ve FTX çöküşüyle büyük bir yara alan kripto para piyasası nihayet toparlanmaya başladı. Nitekim katılımcılar bu çöküşleri hatırlayarak benzeri bir olayın gerçekleşme ihtimalini düşünüyor. Yakın zamanda yapılan tartışmalarda sektörün önemli isimlerinden Grayscale Investments’ın çöküşü dahi tartışıldı. Peki gerçekten bu tür bir çöküş yaşanabilir mi ve yaşanırsa sonuçları nasıl olur?

Trader ve “The Wolf of All Streets” podcast’inin sunucunu Scott Melket, yeni bölümde Kitco News.’ten David Lin ile görüştü. Melker, Grayscale’in çökmesi gibi “nadir bir olayın” piyasada büyük bir etki yaratacağını belirtti. Eğer bu tür bir çöküş yaşanırsa Bitcoin büyük bir satış baskısıyla karşılacaktır.

Kripto para piyasası ki özellikle Bitcoin için asıl problem Grayscale ve GBTC gibi yerlerde de problem çıkması. Bunun olacağını pek sanmıyorum ancak GBTC’nin tasfiye edilmesi gibi bir şey olursa büyük satış tetiklenecektir…”

Bununla birlikte bu tür bir varsayımsal durumda, Valkyrie gibi Grayscale’i kurtarabilecek birçok firma olduğunu düşünüyor.

Grayscale Bitcoin için Neden Önemli?

Grayscale Ekim ayında yatırımcıların Bitcoin madencilik altyapısından düşük ücretle yararlanmalarına yardımcı olmak için Grayscale Digital Infrastructe Opportunities LLC’yi (GDIO) piyasaya sürdü.

Bitcoin'de bu olursa çökebilir!

Ayrıca, 2022 yazında Grayscale’in bir Bitcoin spot borsa yatırım fonu (ETF) başlatma girişiminde bulunduğunu, ancak bu girişimin SEC tarafından reddedildiğini belirtti. Firma bunun üzerine düzenleyiciye karşı bir dava başlattı.

Boğa Piyasası Devam Edecek mi?

Lin’in zor geçen 2022’nin ardından 2023’te piyasada bir toparlanma görüleceğine inanıp inanmadığı sorusuna Melker şu yanıtı verdi.

“Makroekonomik gelişmelerin bize gerçekten biraz netlik kazandırdığını gördükçe daha yatay bir düşüş göreceğimizi tahmin ediyorum. Fed şahin tutumunu korumaya devam ederken Bitcoin’in fırlamasını beklemiyorum ve diğer piyasalarda neler olduğunu bilmiyoruz…”

Trader çok güçlü bir boğa piyasası beklemediğini ancak boğaların kontrolü tamamen ele geçireceğine inanıyor.

Kaynak : FinBold

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?