Ekim 18, 2022

Bu Kripto Varlıklar Guinness Rekorlar Kitabına Girdi: İşte Liste

Guinness Dünya Rekorları tarafından yapılan açıklamada CryptoPunk NFT’lerin satışı, El Salvador’un Bitcoin’i yasal olarak kabul eden ilk ülke olması da dahil olmak üzere ‘kripto endüstrisinden’ birçok farklı gelişme, rekorlar kitabına dahil edildi.

Guinness Dünya Rekorları, rekor kitabının son baskısına “Kriptomani” kategorisi altında Bitcoin ve bir dizi blok zinciri olayı eklediğini açıkladı.

Guinness Dünya Rekorları gibi ana akım bir yer tarafından kripto dünyasının tanınması, blockchain ve dijital varlıkların son birkaç yılda ön plana çıkan konular arasında olduğunun önemli kanıtlarından.

Geçen ay başlatılan 2023 edisyonu, Bitcoin, kripto benimsemesi, fan token’lar ve NFT’leri kapsayan bir dizi önemli kripto başarısını da içerecek.

Bitcoin, 24 Mart 2022 itibariyle 816,69 milyar dolarlık piyasa değeriyle şaşırtıcı olmayan bir şekilde en değerli kripto para birimi olarak ön plana çıkarken, 2009 yılının başlarında piyasaya sürüldükten sonra dünyanın ilk merkezi olmayan kripto parası olmayı da başardı ve bu başarısıyla ün kazandı.

Bitcoin, kripto paralar

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Guinness Dünya Rekorları yönetimi tarafından yapılan açıklamada, “Bitcoin, işlemleri denetlemek için herhangi bir merkezi kuruluş veya ‘güvenilir üçüncü taraf’ olmadan dijital bir para birimini düzenleme zorluğuna bir çözüm olarak geliştirildi.” ifadesi yer aldı.

OG NFT projesi CryptoPunks, CryptoPunk #5822’nin bu yıl 12 Şubat’ta girişimci Deepak Thapliya tarafından 23,7 milyon dolar (8.000 ETH) karşılığında satın alınmasından sonra “en pahalı NFT koleksiyonu” da kendine yer buldu.

Beeple’ın 69.3 milyon dolarlık rekor NFT satışı ise listede yer almadı çünkü firma bir NFT koleksiyonunu “önceden oluşturulmuş şablonlar etrafında oluşturulmuş sınırlı sayıda sanat eseri setleri” olarak tanımladı.

Fan token‘lar da kitapta bir kategori olarak yer almayı başardı. Haziran 2021’de Socios aracılığıyla piyasaya sürülen Manchester City’nin token’ı, 24 Mart 2022 itibariyle 47,1 milyon dolarlık piyasa değeriyle “en değerli fan token” olarak kayıtlara geçti.

El Salvador da geçen yıl Haziran ayında “Bitcoin’i yasal olarak kabul eden ilk ülke” olduğu için kitaba dahil olmayı başardı.

“Dünya Bankası tarafından kınanan bu hareketin uluslararası para transferlerinde maliyetini azaltacağı umuluyordu, yurtdışındaki işçiler tarafından eve gönderilen paraya bağımlı bir ülke için bu detay önemli” ifadesi kitapta yer aldı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coin Telegraph
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?