Bu İki Önemli Olay Bitcoin Yatırımcısını Etkiliyor!

2021; Bitcoin ve buna bağlı olarak daha büyük kripto para piyasası için çok önemli bir yıl. Bitcoin, benimsenme açısından uzun bir yol kaydetmiştir. 2020-21 boğa koşusu, Bitcoin’in yatırımcı tabanını etkileyecek çok önemli iki olayı öngördü.

Bu olaylardan birincisi, kurumsal ve geleneksel çevrelerden gelen ilginin artmasıyla birlikte yaşanan kurumsal yatırımlardaki artış oldu. Bunu duruma Bitcoin’in fiyatı da hızlıca yanıt verdi. Bu yıl ayrıca, BTC’nin S&P 500 ile olan ilişkisi ve altının son birkaç ay içinde kendi evrimini geçirmiş olması gibi bir çok gelişmeye daha şahit oldu.

2021’in ilk çeyreğinin sonlarına yaklaşmamız ile birlikte, Bitcoin’in fiyatı ve değer varlık deposu olarak performansları son derece olumlu bir tablo sergilemekte, bu durum da parakende ve kurumsal yatırımcılarda bir artışa neden olmaya devam etmektedir. Piyasa verilerine göre, fiyat değerlendirilmesi açısından son 8 yılın en iyi 1. çeyreğini yaşadığımız söylenebilir.

Aynı zaman diliminde yaşananiki gelişme, BTC’nin fiyatının artmasını sağladı; bu gelişmelerden birincisi, Tesla’nın BTC’ye yaptığı yatırım ve ikincisi ise BNY Mellon’un, BTC ve diğer kripto varlıkları için entegre hizmetlerini duyurmasıydı.

Kaynak: CoinMetrics

Yine 2021’in ilk çeyreğinde Bitcoin, Vadeli İşlemlerin Açık Faiz Seviyelelerinin, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gördü. Bu durum CoinMetrics tarafından sağlanan verilere göre, varlığın uzun vadede büyümesine sağlayan iki ucu keskin bir kılıç olarak görüldü. Rapor şunları belirtti: “Piyasaya akan yeni parayla birlikte BTC vadeli işlemlerinin açık faiz seviyeleri, her iki büyük satıştan önce tüm zamanların en yüksek seviyesine vurdu. Kısa vadede sancılı olsa da, bu satışlar bazı aşırı kaldıraçlı(aşırı borçlu) pozisyonların kapanmasına yardımcı olarak, daha fazla büyümenin yolunu açtı.”

Kaynak: CoinMetrics

Bunu takiben, kripto para birimi son üç ayda pozitif bir fiyat eğilimi sürdürmeyi başardı. Hatta, Bitcoin’in geleneksel finans piyasasındaki yakın rakipleri bile kral coin’le ilişkilerine ince bir ayar vermişler gibi görünüyor. Bitcoin, S&P gibi varlık sınıflarıyla yüksek bir korelasyon sürdürdü ve bunun sayesinde artık çok daha fazla bağımsızlığa sahip.

Kaynak: CoinMetrics

İlişkideki bu değişiklik, Gold BTC korelasyonuna bakıldığında da belirgindi. CoinMetrics’in verileri, BTC’nin altınla korelasyonundaki değişimin, Mart’ta biraz toparlanmasına rağmen “daha da sert bir düşüş” yaşadığını gösteriyordu.

Bu durum, “Bitcoin dijital altındır” düşüncesinin ivme kazanmasıyla, BTC’nin altının pazar payını yemesine yol açtı.

Önümüzdeki aylarda ve 2021’in geri kalan dörtte üçünde, konu geleneksel varlıklara geldiğinde, Bitcoin’in korelasyonunun daha da düştüğünü görebiliriz. BTC piyasasının diğer varlıklara kıyasla sahip olduğu özerklik nedeniyle, bunun kurumsal yatırımcıların güvenini arttırması muhtemeldir. Fiyat tahmin modellerinin öngörülen değerler; coin’in 61.700 dolarlık ATH’sini geçmek için yeterli ivme bulmasıyla kısa sürede gerçekleşebilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.