Mart 1, 2023

Ethereum Katman-2 Çözümlerinde Bu İki Altcoin Adeta Parlıyor!


Arbitrum ve Optimism, Ethereum katman-2 ölçeklendirme ekosisteminin önde gelen çözümleri arasındadır ve aralarındaki rekabet giderek artmaktadır.

L2beat verilerine göre, bu iki lider çözüm sağlayıcının toplam pazar payı %84 civarındadır ve sektördeki hakimiyetleri devam etmektedir.

İki ağ da rollup teknolojisini kullanarak ETH dışındaki işlemleri toplu hale getiriyor ve işliyor. Sıkıştırılmış bir versiyon daha sonra Ethereum ana zincirine geri gönderiliyor, bu sayede işlem süresi ve maliyetleri azaltılıyor.

Arbitrum One, 3,38 milyar dolarlık toplam kilitli değer (TVL) ile sektör lideri konumunda ve %53,7’lik baskın bir pazar payına sahip. Optimism ise 1,91 milyar dolarlık TVL ve L2 pazarındaki %30,5’lik payıyla ikinci sırada yer almaktadır.

DeFi araştırmacısı “DeFiIgnas” 28 Şubat’ta en popüler iki katman-2 ekosistemini karşılaştırdı.

Ethereum Katman-2 Çözümleri Büyüyor

Dune Analytics’e göre, Arbitrum kısa süre önce Ethereum’u günlük işlemlerde geçmiş olsa da şimdi tekrar Ethereum’un altında kalmış durumda.

Katman-2 ağlarındaki toplam işlem faaliyeti, Koinfinans.com‘un bildirdiği gibi Ethereum ağını aşmış durumda. Optimism’in işlem hacmi, Galaxy Quests ödül programının sona ermesiyle keskin bir düşüş yaşadı. Ancak, yakın zamanda yapılan Coinbase ve yeni L2 platformu Base ortaklığı sayesinde artış gösterdi.

Araştırmacılar, daha önce Optimism’in piyasaya sürüldüğü halde Arbitrum’un gerisinde kaldığını belirtiyorlar.

Optimism’in lansmanı nedeniyle, Arbitrum işlemlerde ve kullanıcılarda erken bir liderlik kazandı.

Her iki ağ da büyük ölçüde girişim sermayesi destekli; Optimism 1,65 milyar dolar değerinde 178 milyon dolar, Arbitrum ise 1,2 milyar dolar değerinde 143 milyon dolar topladı.

Arbitrum’un daha fazla işlem gerçekleştirmesine ve üç kat daha fazla aktif cüzdana sahip olmasına rağmen daha ucuz gaz ücretleri konusunda lider konumda olduğu görünüyor. Ayrıca, Arbitrum Ağustos 2022’de Nitro yükseltmesini başlattı. Bu, verimi artırdı ve gaz ücretlerini önemli ölçüde düşürdü.

Optimism, katman-2 çözümleri için modülerlik, basitlik ve Ethereum eşdeğerliği sunan Bedrock güncellemesini Nisan ayında başlatacak. Ayrıca, her iki ağın DeFi ekosistemleri diğer tüm büyük zincirlerden daha hızlı büyüdüğünü belirtmek mümkün.

Arbitrum ve Optimism Oldukça Rekabetçi

Arbitrum geçtiğimiz ay Polygon ve Avalanche’ı geride bırakarak %62 oranında büyürken, Optimism ise Fantom ve Cronos’u geride bırakarak %35 oranında büyüdü. Araştırmacı şu sonuca varmıştır:

Sonuçta, daha iyi kullanıcı deneyimi elde ettiğimiz için aralarındaki rekabet kullanıcılar ve tüm DeFi ekosistemi için harika.

Tüm katman-2 ekosistemi için TVL, 2023’ün başından bu yana %53’lük bir kazançla 6,34 milyar dolar civarındadır. L2beat’e göre, Nisan 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7,47 milyar dolardan şu anda sadece %15 aşağıda.

ethereum katman-2 çözümleri

dYdX ise yaklaşık %6’lık pazar payı ile TVL açısından üçüncü en büyük katman-2 ağı olarak ön plana çıkıyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : BeInCrypto

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?