Mart 16, 2024

Bu Altcoin’ler Geleceğin Yıldızı Olmaya Hazır: İşte En İyi 5 Katman-2 Altcoin’i!

Kripto para birimlerinin popülaritesi arttıkça, daha hızlı ve daha az maliyetli işlemlere duyulan arzu da artıyor. Katman 2 (L2) çözümleri blok zinciri ağlarının ölçeklendirilmesini, işlem hızlarının artırılmasını ve maliyetlerin düşürülmesini sağlar.

Katman 2 Blok Zinciri nedir?

L2, genellikle birincil ağ olarak bilinen bir blok zincirinin üstüne inşa edilmiştir. Bu bağlamda alttaki blok zincirinin yeteneklerini genişleten spesifik bir ölçeklendirme çözümünü tanımlamak için kullanılan bir terimdir. L2, temel blok zincirinin dışında işlemleri gerçekleştirirken güçlü, merkezi olmayan güvenliğinden yararlanan ayrı bir blok zinciridir. Katman 2 çözümleri, ölçeklendirme ve veriyle ilgili kısıtlamaları azaltır. Ek olarak temel blok zincirinin güvenliğini ve dağıtılmış yapısını korumayı hedefler. Ek olarak daha hızlı ve daha uygun maliyetli işlemler sunmayı amaçlar.

En İyi 5 Katman 2 Coin

Katman 2 çözümleri, ölçeklenebilirlik sorununu ele almak için geliştirilmiştir. Ek olarak merkezi olmayan yapıları korurken hızlı ve ölçeklenebilir işlem yürütme imkanı sağlar.

Polygon (MATIC)

Polygon, eski adıyla Matic Network, bir Ethereum Katman 2 ölçeklendirme çözümüdür. Ethereum ağının güvenliğini ve ademi merkeziyetini korurken daha hızlı ve daha ucuz işlemler sunmayı amaçlamaktadır. Yaklaşık 1.088 milyar dolarlık TVL ile Polygon, en popüler Katman 2 çözümlerinden biri haline gelmiştir. Ethereum için en popüler ana akım Katman 2 çözümü olarak kabul edilmektedir.

Arbitrum

Arbitrum, Ethereum Katman 2 ölçeklendirme çözümüdür. Ek olarak iyimser toplamaları kullanarak işlem hacmini artırmayı ve ücretleri düşürmeyi amaçlar. Solidity akıllı sözleşme uyumluluğu ve büyüyen DeFi topluluğuyla geliştirici dostu bir platformdur. Arbitrum genellikle geliştiriciler arasında en etkili Katman 2 seçeneği olarak kabul edilir.

Optimism

Ethereum ekosistemi için bir başka popüler rollup ölçeklendirme yöntemi Optimism‘dir. Bu çözüm, Ethereum ile uyumlu olmayı hedeflerken akıllı sözleşmeler ve gelişen bir DeFi ekosistemi desteği sunar. Optimism, güvence altına alınmış 1,009 milyar doların üzerinde değere sahiptir. Bu nedenle olmasıyla Katman 2 sistemleri arasında en büyük ve en aktif DeFi ekosistemine sahiptir. Ethereum uyumluluğu açısından en uygun Katman 2 çözümüdür.

StarkEx

StarkEx, işlem hacmini artırmak ve ücretleri düşürmek amacıyla zk-rollup teknolojisinden yararlanan bir Ethereum Katman 2 ölçeklendirme çözümüdür. Saniyede 9.000’e kadar işlem desteği ile yüksek performans sağlamayı hedefler. StarkEx, yüksek performansıyla en etkili Katman 2 çözümüdür.

zkSync

zkSync, Ethereum için işlem hacmini artırmak ve güvenliği iyileştirmek için zk-rollup’ları kullanan bir Katman 2 ölçeklendirme çözümüdür. Sıfır bilgi kanıtları desteği ve gizliliğe odaklanarak güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır. zkSync, güvenlik için en iyi Katman 2 çözümü olarak kabul edilir.

Sonuç Olarak

Yukarıdaki katman 2 çözümleri, blok zinciri ağlarının ölçeklendirilmesini, işlem hızlarının artırılmasını ve ücretlerin düşürülmesini sağlar. Bu coinler, yatırımcılara potansiyel olarak kâr elde etme fırsatı sunarken daha hızlı ve daha ucuz işlemlere olan artan talepten faydalanma imkanı sağlar. Ancak, herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmalı ve ilgili riskleri anlamalısınız.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?