Aralık 8, 2022

FTX ve Sam Bankman-Fried, Bu Altcoin’in Sonunu mu Getirdi?

ABD’li savcılar, Terra ekosisteminin çöküşünün arkasında FTX kurucusu Sam Bankman-Fried olup olmadığını araştırmaya başladı.

New York Times (NYT) tarafından bildirilen habere göre ABD’li savcılar, FTX’in çöküşü soruşturmasına bağlı olarak olarak TerraClassicUSD (UST) çöküşünün ardında FTX ve SBF olup olmadığını araştırıyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Mayıs ayında UST satış emirlerindeki ani artış, algoritmik stabilcoin üzerinde aşağı yönlü bir baskıyı tetikledi. Yüksek satış baskısına karşın alım tarafının zayıf kalması ise ABD dolarına olan 1:1 karşılığı eritti.

UST’nin algoritmik olarak farklı coin’lerle desteklenmesi ise Terra ekosisteminin LUNA varlığını da etkiledi. Sonuç olarak LUNA fiyatı neredeyse sıfıra gitmişti.

Nitekim, Mayıs ayında LUNC ve USTC’nin çöküşünün ardındaki temel nedeni kimse tam olarak belirlenemedi. Ancak USTC satış emirlerinin çoğunun Bankman-Fried’a bağlı Alameda Research’ten geldiği iddia ediliyor.

NYT’e konuşan bir isim ise Alameda Research’ün LUNC fiyat düşüşü konusunda opsiyonları olduğunu iddia etti.

Sam Bankman-Fried, FTX çöküşünden bu yana sık sık dile getirdiği üzere piyasa manipülasyoundan haberdar olmadığını iddia etti. “Bildiğim kadarıyla tüm işlemler yatırım ya da riskten korunma amaçlıydı” diye ekledi.

Haberlere yanıt veren Terraform Labs CEO’su Do Kwon, Terra çöküşü öncesi verilen 1 milyar dolarlık UST kredisine dikkat çekti.

Söz konusu 1 milyar dolarlık UST kredisi Terra ekosistemi için alındığı iddia edilmişti. Nitekim Genesis Trading konuya ilişkin detaylı bir açıklamadan kaçınıyor.

Kwon ayrıca UST’nin Şubat 2021’de geçirdiği büyük bir döviz daralmasının Alameda tarafından “MIM krizi sırasında eğri havuzlarını boşaltmak için dakikalar içinde 500 mm UST sattıklarında” başlatıldığını belirtti.

Kwon konuyla ilgili olarak, “Karanlıkta yapılanlar gün ışığına çıkacaktır,” diye ekledi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : CoinTelegraph
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?