Ocak 23, 2023

Analitik Firması Açıkladı: Bu 3 Gösterge Bitcoin’de Dibe İşaret Ediyor!

Blockchain analitik firması Glassnode, Bitcoin (BTC) ayı piyasasının bitmek üzere olduğunu gösteren üç on-chain gösterge paylaştı.

Glassnode ilk olarak, sermayenin Bitcoin ile stablecoin’ler arasındaki değişimi izleyen stablecoin arz oranına (SSR) dikkat çekti.

SSR, temelde stablecoin’lerin potansiyel Bitcoin alım gücünü ifade eder. Yükselen bir SSR, yatırımcıların BTC satın almak için stablecoin’leri kullandıklarını gösterir. Glassnode’a göre bu metrik, 2018/2019 ayı piyasasının son bölümünü hatırlatan şekilde, sermayenin stablecoin’lerden Bitcoin’e geçtiğini gösteriyor.

“Şu anda, 2018 ayı piyasasının ve 2021 yuvarlak zirvesinin belirsizliğine benzer şekilde, Bitcoin’e önemli bir sermaye transferi olduğunu not ediyoruz.”

Glassnode ayrıca Bitcoin’in (BTC) RPV göstergesine de dikkat çekti. RPV realize edilen kârın (Realized Profits) realize edilmiş piyasa değerine olan oranını gösterir. Bu metrik bize harcanan (satış baskısı olarak görebiliriz) coin’lerin bütün Bitcoin ağındaki kümülatif değere oranını verir. Glassnode’un verilerine göre, RPV şimdi 2015 ve 2018 ayı piyasalarının diplerini belirleyen seviyelere ulaştı ve bu seviyelerden sıçradı.

“RPV oranı önceki döngüdeki düşük seviyelere geriledi, bu da boğa coşkusunun çoğunun dışarı atıldığını gösteriyor.”

Glassnode’un dikkat çektiği üçüncü gösterge, BTC ayı piyasasının sona erebileceğini öne sürüyor. Söz konusu gösterge zararda olan Bitcoin arzının değişimine ilişkin. Firmanın verileri, haftalar önce, zararda olan arz metriğinin, Bitcoin’in dibe ulaştığı 2018’in sonlarındaki seviyeye ulaştığını gösteriyor. O zamandan beri milyonlarca BTC işlem gördü ve bu, piyasa katılımcılarının bir fiyat tabanı belirleme niyeti olduğunu gösteriyor.

“FTX çöküşü sırasında belirlenen piyasa dip seviyelerinden bu yana, toplam 4.283 milyon BTC gerçekleşmemiş bir kâra döndü. Bu, işlem gören ve 15.500 ile 22.300 dolar arasında el değiştiren Bitcoin hacminin bir göstergesidir.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : the daily hodl
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?