BtcTurk’ten Veri Sızıntısı İddialarına İlişkin Açıklama Geldi!

Bir süredir kripto yerli kripto topluluğunun gündemini meşgul eden sarsıcı bir iddia vardı. Buna göre BtcTurk kullanıcılarına ait verilerin sızdırıldığı ve bir forumda satışa sunulduğu konuşuluyordu. Kripto para borsası yakın zamanda iddiaları yalanlayan nitelikte açıklama yapmış olsa da, bugün 2018’de sistem dışına çıkarılan bir veri seti taslağı sebebiyle 500.000’den fazla kullanıcısının verilerinin etkilenmiş olabileceğini açıkladı.

Borsa açıklamasını Twitter üzerinden yaptı ve “Temmuz 2018 tarihinden önce kayıt olmuş 516.954 adet kullanıcımızın Temmuz 2018 tarihinde güncel olan verilerinin etkilendiği düşünülmektedir.” ifadeleri kullandı. Açıklamanın detaylarından anlaşılacağı üzere 2018 yılının Temmuz ayından önce üye olmuş kullanıcıların şu verilerinin etkilendiği düşünülüyor:

  • Adı soyad
  • TC Kimlik Numarası
  • Doğum Tarihi
  • Cep Telefonu Numarası
  • E-posta bilgisi
  • Adres bilgisi
  • Temmuz 2018 Tarihinden Önce, Sisteme Son Kez Girilen IP Adresi
  • Temmuz 2018 Tarihinden Önce, Sisteme Son Kez Giriş Tarihi
  • Geri Döndürülemez Şekilde PBKDF2 Algoritması ile Maskelenmiş Kullanıcı Şifreleri

Bunun yanında BtcTurk’ün güncel sistemlerinde herhangi bir sorun, siber saldırı veya tehdit olmadığı, geriye dönük yapılan incelemelerde de ana sistem özelinde herhangi bir veri ihlaline rastlanmadığı bilgisi de eklendi.

Başsavcılığa ve KVKK Bildirimler Yapıldı

BtcTurk, konuya ilişkin olarak KVKK ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gerekli bildirimlerin yapıldığını söyledi. Verilen bilgiye göre, suç unsuru içeren eylemlerde bulunan kişiler hakkında ilgili yasal mercilere başvuruldu.

Söz konusu açıklamanın yapıldığı tweet’e gelen yorumlarda kullanıcıların durumdan şikayetçi olduğu anlaşılıyor. Yatırımcılar, BtcTurk’ün açıklama yapmakta geç kaldığını düşünüyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.