Mart 4, 2024

BTC’nin Kaderi Ne Olacak? Analistten Bitcoin İçin Düşüş Uyarısı!

Kripto para piyasası, finansal dünyada giderek daha fazla önem kazanan bir alan haline gelmiştir. Özellikle Bitcoin gibi öncü kripto paraların değerleri, yatırımcılar ve analistler arasında büyük bir ilgi ve merak uyandırmaktadır. Ancak, bu ilgi ve merakın yanı sıra, piyasanın volatilitesi ve ani fiyat dalgalanmaları da yatırımcıları sürekli olarak tedirgin etmektedir.

Yakın zamanda, kripto para piyasasının önde gelen analistlerinden biri olan Benjamin Cowen, Bitcoin’in önünde yürek burkan bir düzeltmenin olabileceğini iddia etmiştir. Cowen, yayınladığı yeni bir video güncellemesinde, Bitcoin’in daha yüksek seviyelere tırmanmadan önce önceki makro direnç seviyelerini yeniden test etme eğiliminde olduğunu belirtmiştir. Bu durum, Bitcoin’in değerinde ciddi bir düşüş yaşanabileceği anlamına gelmektedir.

Cowen’a göre, Bitcoin son zamanlarda 60.000 doların üzerine çıkmasına rağmen, bu seviyeyi destek olarak kullanarak 30.000 dolar seviyesini yeniden test etmedi. Bu durum, BTC’nin değerinde %50’lik bir düşüşü mümkün kılmaktadır. Bu analiz, birçok yatırımcı arasında endişe yaratmıştır, çünkü kripto para piyasası hızlı ve keskin fiyat değişimleriyle dolu bir ortam sunmaktadır.

 “2016 analogunu kullanmayı seven insanlar bile, bu aralıkları aştıktan sonra Bitcoin’in geri gelip onu destek olarak test edeceğini unutmayın. Şimdiki sorun şu ki, 30.000 dolar seviyesindeki bu aralığa [mevcut seviyelerden] düşmesi yaklaşık %50’lik bir düşüş anlamına gelir. 2019’da elde ettiğimiz şey tam olarak %50’lik bir düşüştü.”

Ayrıca Cowen’a göre, Bitcoin’in mevcut rallisi sürdürülemez görünüyor ve bu durum, kripto para biriminin herhangi bir sağlam destek tabanı oluşturmadan daha da yükselmesinden kaynaklanıyor. Cowen’un analizi, piyasadaki genel eğilimi yansıtarak, Bitcoin’in şu anda potansiyel olarak aşırı değerlendirilmiş olduğuna işaret ediyor.

Cowen’a göre, tipik olarak uzun boğa piyasalarında, varlık fiyatları kırılma yaşadıktan sonra önceki seviyeleri destek olarak test etmeyi tercih eder. Ancak Bitcoin’in son zamanlarda bu tür bir destek oluşturmadığına dikkat çekiyor. Bu, kripto para biriminin fiyatının mevcut seviyelerin altına düşebileceği anlamına gelebilir.

 “Bence sorun şu ki Bitcoin gerçekten herhangi bir gerçek destek oluşturmuyor. Çoğu zaman bu uzun boğa piyasalarına sahip olduğunuzda, piyasalar kırılma yaşadıktan sonra önceki seviyeleri destek olarak test etmeyi sever. Artık onu destek olarak test etmeyeceği bir noktaya geldiğinde ve bu zirvelere ulaştığında, işte o zaman kötü ayı piyasası düzeltmeleriyle karşılaşırsınız.”  

Bitcoin (BTC) güncel fiyat grafiği

Bitcoin, basın zamanında yaklaşık %4.69 artışla 65.152 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bitcoin’in geçmiş performansını göz önünde bulundurarak, piyasanın dalgalanmalara ve ani fiyat değişikliklerine oldukça duyarlı olduğunu görüyoruz. Bu nedenle, Cowen’un analizi, yatırımcıların dikkatle hareket etmeleri gerektiği ve mevcut rallinin sürdürülebilirliği konusunda temkinli olmaları gerektiği yönünde bir uyarı niteliği taşımaktadır.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : the daily hodl
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?