Şubat 28, 2024

BRICS Ekonomik İttifakı, Dolar Bağımlılığını Azaltmak İçin Dijital Para Birimlerine Yöneliyor

Rusya‘nın, BRICS ülkeleri arasında potansiyel bir para birimi oluşturma yolunda adımlar attığına işaret eden dijital ödeme teknolojilerini test ettiği basında yer almaya devam ediyor. Özellikle, bu araştırma süreci, ekonomik ittifakın küresel ekonomide doların hakimiyetini azaltma çabaları kapsamında blok zinciri tabanlı dijital para birimleri üzerinde çalıştığını gösterebilir.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov’un, Çin ile devam eden Yuan kredileri üzerine yaptığı görüşmeler sırasında bu açıklamalar yapıldı. Dijital para birimi ödeme testlerinin başlangıcının Çin ve Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleriyle olacağı belirtildi ve Moskova’nın bu girişimi “ortaklarıyla birlikte teşvik edeceği” ifade edildi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, BRICS ekonomik ittifakı, 2023 boyunca ABD dolarından uzaklaşma çabalarını hızlandırarak geçirdiği bir yılın ardından dijital para birimi ödeme teknolojilerini test etmeye başladı. Kolektif, doların etkisini azaltma hedefi doğrultusunda politikalarını uygulamaya koymak için kararlılıkla çalıştı ve yerel para birimlerinin kullanımını artırmaya yönelik adımlar attı.

Bu süreçte, raporlar, blok zinciri teknolojisinin ticari işlemlerde yerel para birimlerinin geliştirilmesinde yoğun bir şekilde kullanıldığını gösterdi. Son haberler, Hindistan’ın benzer bir araştırma yürüttüğüne dair atıfta bulunarak bu girişimin önemini vurguladı. Ancak, Rusya’nın BRICS para biriminin temelini oluşturabilecek dijital varlık ödemelerini test ettiğine dair güncel bilgiler, bu konuda yeni bir bakış açısı sunuyor.

BRICS para biriminin blok zinciri teknolojisine dayalı olabileceğine dair spekülasyonlar uzun zamandır dolaşıyordu. Geçen yıl, blooc, bu konsepti destekleyen bir dijital ödeme sistemi olan BRICS Pay’i tanıttı. Rusya Maliye Bakanı’nın yakın zamandaki açıklamaları, dijital para ödemelerinin Moskova için öncelik haline gelebileceğini işaret ediyor.

Kaynak : Watcher.guru
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?