Brezilya Merkez Bankası’nın, Blockchain Platformu Başlatıldı

Brezilya’nın finansal düzenleyicileri Çarşamba günü PIER adlı bir bilgi paylaşım blockchain platformu başlattı. Platform Brezilya Merkez Bankası’nın kendi IT departmanı tarafından geliştirildi.

Edinilen bilgilere göre platform, Brezilya’nın dört büyük finans kurumunun üçünden veri alıyor. PIER, Brezilya’nın tüm mali gözetim ekosistemini, “geniş bir entegre veritabanı” olarak adlandırılan bir sistemde birleştirecek.

Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (CVM) Başkanı Marcelo Barbosa bir basın açıklamasında “Hedefimiz, karşılaştığımız yeni teknolojik senaryo için daha verimli, güvenli ve yeterli denetim ve yaptırım göz önüne alındığında bu sistemin piyasaya kazandırılmasıdır.” dedi.

Platform Brezilya’daki düzenleyiciler arasındaki iletişimi dijitalleştirmek için büyük bir sıçrama olarak değerlendiriliyor. PIER aynı zamanda bilgi depolamanın daha güvenli bir yolu olarak görülüyor. Ayrıca edinilen bilgilere göre zaman içinde PIER’e daha fazla hükümet veritabanı eklenmesi planlanıyor. Yani gelecekte finansal sistem dışındaki üsler de entegre edilebilir.

Sistem ayrıca değiştirilen mesajların gerçekliğini, kaydedilen verilerin bozulmamasını, merkezi bir varlığa bağlı olmayan güncellemeleri ve tek bir hata noktasının ortadan kaldırılmasını garanti ediyor. Blockchain teknolojisinin Brezilya’da kendini kanıtladığını söylemek yanlış olmaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.