Aralık 7, 2019

Brezilya, Kripto Para Vergisini Ödemeyenler İçin Ceza Kanunu Hazırladı

Kripto para sektörü, yaygınlığını gün geçtikçe arttırırken devletlerde kontrol sağlamak amacıyla çeşitli düzenlemeler getirmek için çalışmalar yürütüyor.

Brezilya, vatandaşlarının vergiden kaçmak için kripto kullanmaya başlayabileceklerini düşünüyor ve bu sorunu ortadan kaldırmak için bir adım attı. OBN’nin haberine göre, aylık kripto varlık hareketleri konusunda verilmesi gereken rapor verilmediği takdirde, devlet “Gelir kodu 5720 – Varsayılan / Yanlış / Kripto ile Gerçekleştirilen İşlemlerin Raporlanmasında Gecikme İçin” ceza öngörüyor.

Edinilen bilgilere göre 6 Aralık tarihinde bir bildiri yayınlandı ve söz konusu yeni vergi kanunu ile Brezilya içerisinde kripto para işlemi yapan herkes bunları beyan etmek zorunda. Yasa sadece vatandaşları değil aynı zamanda şirketleri, bireyleri ve brokerage firmalarını da kapsıyor.

Artık ülkede, ne şekilde olursa olsun bütün kripto para işlemlerinin bildirilmesi gerek. Bu işlemlere; kripto para bağışı, alım satımı, yatırma ve çekme aktiviteleri de dahil.

Peki ülkedekiler yasaya uymadığı takdirde nasıl bir ceza ile karşılaşacak? Vergi beyanında bulunmayanlar 120 ile 360 dolar arasında para cezasına çarptırılabilecek. Cezanın ne kadar etkili olduğunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?