Mart 20, 2022

Borsalardaki Bitcoin (BTC) Arzı Son 3 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi!

Uzun vadeli yatırımcılar tarafından tutulan Bitcoin (BTC) miktarı benzeri görülmemiş seviyelere fırlarken, bir analitik firmasına göre kripto para borsalarındaki token arzı düşüş eğilimini sürdürerek son 39 haftanın en düşük seviyelerine indi.

Blockchain analitik firması olan Santiment, BTC 42.000 doların üzerine çıkarken Bitcoin için perde arkasında gelişen bazı on-chain ölçümlere dikkat çekti.

Spesifik olursak, 17 Mart itibariyle kripto borsalarındaki toplam Bitcoin arzı, kripto varlığının toplam arzının sadece yüzde 10.25’i, yani 1.946.069.41 BTC idi. On-chain ölçüm platformu Santiment tarafından 18 Mart’ta tweetlenen verilere göre, bu, son 3 yıldan bu yana borsalardaki en düşük BTC miktarıydı.

“Bitcoin’in borsalarda oturan arz oranı, Aralık 2018’den bu yana en düşük seviyesine kadar sert bir şekilde düşmeye devam ediyor. Bu borsa cüzdanlarında sadece iki ay öncesine kıyasla yüzde 13,5 daha az BTC bulunuyor ve bu da toplam arzın yüzde 1,6 daha azına tekabül ediyor.”

Kaynak: Santiment/Twitter

Santiment ayrıca, BTC’deki son fiyat artışının, Bitcoin’in değeri yükseldikçe tasfiye edilen bir dizi short satıcı tarafından tetiklendiğini ve bunun da bir short squeez’e neden olduğunu iddia ediyor..

BTC’nin fiyatının düşeceğine bahse giren trader’lar, fiyat kendi beklentilerine ters bir şekilde hareket ederken Bitcoin satın almak zorunda kaldıklarında bir short squeez meydana gelir.

“Bitcoin’in bugün 42.300 dolara yükselişi, bir dizi kısa vadeli tasfiye tarafından körüklendi. Finansman oranları, trader’ların bahislerini nasıl oynadıklarını ve söyledikleri doğrultusunda hareket edip etmediklerini belirlemek için mükemmel bir kaynak olmaya devam ediyor.”

Kaynak: Santiment/Twitter

Ethereum’a (ETH) bakıldığında ise Santiment, piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto varlığının da on-chain’de yükseliş temelleri gösterdiğini söylüyor.

Firmanın verilerine göre Ethereum balinaları veya cüzdanlarında en az 1.000 ETH bulunan varlıklar aniden canlandı.

“Ethereum 2 Mart’tan bu yana ilk kez 2.900 doların üzerine çıktı ve balina işlemleri büyük bir hızla artıyor. Savaş haberi patladığından beri, dün, ETH ağında 7.000 dolardan fazla 100.000 doların üzerinde işlem yapılan ilk gündü.”

Kaynak: Santiment/Twitter

Fiyat hareketlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : TheDailyHodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.