Ünlü Borsa Coin’i FTT Token ile Aynı Kaderi mi Paylaşacak?

2022 yılında yaşanan olumsuz gelişmeler kripto dünyasında dedikoduları da tetiklemeye yardımcı oldu. Önde gelen FTX borsasının ve FTT Token’ın çöküşü akıllarda soru işareti bırakmaya devam ederken, aynı kaderi paylaşabilecek diğer coin’in Binance Coin (BNB) olacağı spekülasyonları arttı.

Terra-LUNA ekosisteminin Mayıs ayındaki çöküşü ile başlayan domino etkisi, FTX borsasının çöküşü ile çok daha kötü bir şekil aldı. Ancak tüm bu sorunlar arasında en az zarar gören isim şüphesiz Binance ve CEO Changpeng Zhao oldu. Nitekim bu iki isme bağlı Binance Coin de kendini korudu. Yaşanan tüm bu gelişmeler esnasında Binance CEO’su FTX de dahil olmak üzere birçok borsa ve isim ile Twitter üzerinden atıştı.

Nitekim Binance ve yerel token’ı Binance Coin, 2021’den bu yana etkileyici bir görünüm sunmaya devam ediyor. Hal böyle olunca BNB ile ilgili birçok spekülasyon da ortaya çıktı. Twitter’da bazı isimler BNB ile ilgili anormalliklerin altını çizdi. Peki Binance gerçekten de spekülasyon yapıyor mu?

Binance Coin Fiyat Hareketi

CoinMarketCap’e göre Binance Coin şu anda 46,3 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. BNB; BTC, ETH ve USDT’nin ardından en büyük 4. kripto para. 2021’in başından bu yana Binance Coin fiyat hareketine baktığımızda, Ocak ayından Mayıs 2021’e kadar büyük bir artış görüyoruz. Geçen yılki boğa piyasası sırasında BNB, 32 dolardan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 704,6 dolara (ATH) kadar yaklaşık %100 oranında arttı.

İlginç bir şekilde, altı ay sonra, Kasım 2021’de BNB fiyatı ATH’yi geçemedi ancak 696,1 dolarla zirveye ulaştı. Uzun vadeli bir çift tepe formasyonu oluşturduktan sonra Binance Coin fiyatı bir ayı piyasası başlattı.

Binance Coin fiyat grafiği

Boğa piyasası sırasında ‘üstel artışlar’ ve ‘ayı piyasası sırasında’ sert düşüşler elbette piyasada yabancı bir model değil. Ancak Binance Coin, diğer altcoin’lerden farklı olarak ortalama %73,5 gibi daha az bir düşüş kaydetti. Örneğin Ethereum aynı dönemde %82 değer kaybederken, XRP %85, DOGE %93, ADA %90, BTC ise %77 değer kaybetti.

BNB, Bitcoin Karşısında Zirve Yaptı

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Binance Coin, 2022 yılının ortasından bu yana Bitcoin karşısında zirveler kaydetti. BNB/BTC grafiği 2021 yılından bu yana bir ayı piyasası görünümünden çok uzak. Zaman zaman düşüş olduysa bile genelde bu oran %45’i geçemedi.

Öte yandan, BNB’nin BTC’ye kıyasla değerindeki artış etkileyici. İlk olarak, 2021’in başından bu yana, BNB’nin fiyatı 0,00100 BTC’den 0,01235 BTC’nin zirvesine fırladı ve paritede en büyük kripto para birimine göre %1.075’lik bir kazanç kaydetti.

Ayı piyasasının hakim konuma gelmesi bir düzeltmeyle sonuçlanmış olsa da görünüm iyi kalmaya devam etti.

Bitcoin Kasım 2021’de zirvesine ulaştığında, BNB fiyatı 0,00911 BTC’ydi. Ancak, yalnızca bir yıl sonra, Kasım 2022’de Binance Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,01970 BTC’ye ulaştı. BNB, bir yıl süren ayı piyasası sırasında Bitcoin’e göre %117 artış kaydetti.

BNB, FTT Token ile Aynı Kaderi mi Paylaşacak?

Binance Coin’in doğal olmayan fiyat hareketi, analist @DylanLeClair_‘in dikkatini çekti. BNB’in performansını yorumlayan analist, ironi yapmayı ihmal etmedi ve şu sözleri sarf etti:

“Beni kötümser olarak etiketleyin, ama tek gördüğüm bir sürü sıcak hava. (…) ‘Yeni bir paradigma’ olmalı.”

İronik yoruma ek olarak BNB ve FTT fiyatının 2021’in başında üstel bir kırılma yaşadığını belirterek 2020-2021 grafiklerini karşılaştırdı.

Analist, altcoin’lerin Bitcoin karşısındaki değer artışının farkında olduğunun da altını çizdi. Aynı dönemde SOL, AVAX, LUNA gibi kazananları paylaştı. Solana’yı Alameda kaldıraçlı işlemleriyle ve dolandırıcılıkla suçladı. AVAX’ı Three Arrows Capital ile bağdaştırmayı da ihmal etmedi. LUNA ise sonucu belli olan bir hikâyeyi temsil ediyor.

Analiste göre bu artışlar karşılıksız bir token yaratma zincirinden fazlası değil. Analiste göre yöntem belli. Bir token yaratılır, likit olmayan bir piyasada sermaye ve pazarlama kullanılır. Elbette bu pazarlama şık bir sunumla süslenir.

Analistler Binance Coin için Endişeli

@MatthewHyland_ ise alım-satım faaliyetlerine dikkat çekerek Binance Coin tahminini verdi. Grafiklere bakıldığında gerçekten de BNB Smart Chain’in alım-satım faaliyeti Kasım 2021’den bu yana geriledi. Şu an ise en düşük seviyesine yakın ve bir yılda neredeyse %80 azaldı.

Binance coin fiyat analizi

Ancak elbette bu detaylar endişeleri gidermiyor. BNB, trader’ların ve yatırımcıların tercihlerini etkilemeye devam ediyor. @DylanLeClair_, BNB fiyatına ilişkin iki grafiğini ‘işlem hacimleriyle karşılaştırdı’. BNB/BTC spot piyasasında grafik, 2020 fiyatlarına yakın en büyük destek seviyelerine sahip durumda (üstel kırılmadan önce).

Binance Coin günlük işlem sayısı

Ancak, BNB için sürekli vadeli işlem sözleşmelerine bakıldığında, durumun tam tersi olduğu görülüyor. Kaldıraçlı trader’lar 2021 ortalarından bugüne kadar ulaşılan yüksek fiyat alanlarında büyük hacim yarattı.

Binance coin kaldıraçlı işlem oranları

Analiste göre bu durum, BNB/USDT çiftinin aşırı değerlendiğinin bir kanıtı. Binance Coin, bir süre sonra sorunlarla karşı karşıya kalabilir. Eğer bu gerçekleşir ve Binance Coin’in fiyatı düşerse, tüm kripto para piyasası da etkilenecektir. BNB şu anda en büyük dördüncü kripto para, stabilcoin BUSD ise 22 milyar dolarlık piyasa değeriyle altıncı sırada yer alıyor.

Binance kaldıraçlı yatırım analizi

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : BeInCrypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.