BMW Blockchain Hedeflerini Genişletiyor

Popüler bir lüks otomobil üreticisi olan BMW Group, madenlerden tesislerine ve diğer önemli öğelere hammaddelerin etkili izlenebilirliği için Blockchain teknolojisini bünyesine dahil etmeye karar verdi. Bu doğrultuda oluşturulacak yeni platformun 2020 sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Projeye PartChain ismi verildi. Amacı, ürünlerin sorunsuz, hızlı ve şeffaf izlenebilirliğini garanti etmek. Platform ayrıca, tüm otomotiv değer zincirindeki potansiyel uygulamalarda kolayca doğrulanabilen ve işlem görebilen dokunulmaz veri paylaşımını da sağlıyor.

Bu projenin pilot testi 2019’da gerçekleştirildi. Platform, Blockchain’in yanı sıra, satın alınan tüm malların izlenebilirliğini kolaylaştırmak için Amazon Web Hizmetleri ve Microsoft Azure gibi Bulut hizmetlerini de kullanıyor.

Son edinilen bilgilere göre BMW projeye daha fazla tedarikçiyi dahil etmek istiyor ve bu doğrultuda 2020 yılı için 10 tedarikçinin seçildiğini açıkladı. Ayrıca BMW bu teknolojiyi uzun vadede ham madde kullanımını takip etmek için de kullanabilir. BMW AG Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Wendt konuyla ilgili şunları söyledi:

“Başlıca hedefimiz tedarik zinciri dahilindeki verilerin güvenli ve anonim bir şekilde aktarılabileceği açık bir platform oluşturmak.”

Otomotiv endüstrisi, oldukça karmaşık hir sektördür. Bu nedenle, Blockchain’in ve diğer yenilikçi teknolojilerin sadece tedarik zinciri izlenebilirliğini kolaylaştırmakla kalmayıp aynı zamanda otomobil sektörünün diğer dallarını da geliştirebileceği açıktır. BMW bunu çok iyi biliyor gibi görünüyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.