Aralık 17, 2019

Blockchain Teknolojisinin Bankacılık Sektöründeki Kullanım Alanları!

Blockchain teknolojisi birçok farklı sektörde, birçok farklı soruna çözüm olmaya devam ediyor. Ama blockchain teknolojisi çıkışı itibariyle bir finans sektörü elamanı, buna rağmen çok farklı sektörlerde rahatlıkla kullanılabiliyor. Hemde genç yaşına rağmen.

Uzun zamandır duyulan ve artık klişe bir cümle halini alan, “blockchain teknolojisi bankacılık sektörünü değiştirecek”, cümlesini sizin için biraz açtık.  IBM şirketinin yaptığı son araştırmaya göre, bankaların %91’i blockchain teknolojisine yatırım yapıyor. Peki bu teknoloji, bankacılık başta olmak üzere, finans dünyasını nasıl değiştirecek? Sizin için konuyu dört farklı başlıkta inceledik.

Dijital Kimlikler

Blockchain tabanlı dijital kimlikler sayesinde, müşterilerin ve üyelerin kimlikleri çok daha hızlı bir şekilde doğrulanabiliyor. Bu sayede hem zaman kaybı önleniyor, hemde bankaların ve diğer finans kurumlarının dolandırıcılara karşı aldığı önlemler artmış oluyor. Özellikle finans kurumları için, blockchain tabanlı dijital kimlikler gelecekte büyük rol oynayacaklar.

Sınır Ötesi Transferler

Bugün finans dünyası teknoloji olarak bir çok sektörün ilerisinde olmasına ragmen hala bazı sorunlarını çözebilmiş değil. Bu sorunlardan bir tanesi de uluslararası para transferi. Geçmişe göre çok daha verimli olsada, arada birden fazla kurumun olmasi sebebiyle hala çok maliyetli ve hala çok yavaş bir süreç hakim. Blockchain teknolojisi sayesinde, sınır ötesi işletmelerde maliyet düşüyor ve hız yükseliyor. Bu da finans sektörünün öncelikli çözümleri arasında.

Kredi Raporlama

Kredi puanları hesaplaması çoğu insan için kritik bir veri. Dolayısıyla bu verilerin daha özenli olması ve çok daha büyük bilgi havuzundan gelmesi önem arz ediyor. Blockchain teknolojisinin bu alandaki gücü de test edildi ve geleneksel yöntemlere göre çok daha iyi bir performans sergiledi.

Operasyonel Faaliyetlere Katkı

Blockchain teknolojisi, değiştirilemez kayıt tutma sistemi ve akıllı sözleşmelerin bel kemiğini oluşturması sebebiyle bankacılık ve finans sektörünün her bir adımında, verimliliğini artıracak avantajlara sahip.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?