Kasım 9, 2019

Blockchain Teknolojisine Büyük Tehtit!

Blockchain teknolojisi ile bilgiler, değerler ve sahip olunabilecek bir çok şey güvenlik altına alınırken, diğer taraftan kuantum bilgisayarlar bu güvenliği oldukça tehtit ediyorlar.

Kuantum bilgisayarlar, normal bir bilgisayara göre çok daha hızlı bilgisayarlar.

Bu sayede bir çok şifreyi veya güvenlik duvarını çok daha kısa sürede kırabiliyorlar. Bu, bütün sektörler için tehlikeli bir teknoloji iken blockchain için ayrı bir öneme sahip. Çünkü blockchain teknolojisi güvenliği ve saydamlığı arttırmak için hayatımıza girdi. Dolayısıyla kuantum bilgisayarların bu gücü, Blockchain teknolojisinin getirilerini al aşağı edebilir.

Bir blockchain platformu olan IoTeX, kriptografiden sorumlu müdürü Xinxin Fan, konu ile alakalı ayrıntılı bir yazı hazırladı.

Fan’a göre blockchain teknolojisi, kuantum bilgisayarlara karşı sürekli güncel kalmalı ve gelişimini arttırmalı. Uzmana göre, blockchain teknolojisinin, ağları kuantum bilgisayarlarına karşı dirençli hale getirilmeli, aksi takdirde blockchain büyük yara alabilir.

“Kuantum bilgisayarlara karşı hazırlanmış yeteneklerin geliştirilmesi ve uygulanması, blockchainin geleceği için anahtar bir rol oynuyor. Bu nedenle blockchain destekçileri ve geliştiricileri, standardizasyon sürecini yakından takip etmeli ve sonuçları mevcut ve gelecekteki blockchain projelerine entegre etmeye hazırlanmalı.”

Kuantum bilgisayarların gelecekte büyük rol oynayacağını düşünen Fan, blockchainin buna karşı büyük önlemler alması gerektiğini düşünüyor.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?