Mart 22, 2020

Blockchain Tabanlı Sanal Enerji Santrali

Sonnen Group, Almanya’da yeni bir sanal enerji santrali (VPP) kurdu. VPP, katılımcıların dijital para biriminde ödeme yapmasıyla birlikte blockchain teknolojisi ile güçlendirilecek.

Almanya merkezli şirket, enerji sektöründe blockchain kullanımını destekleyen küresel bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan Energy Web Foundation ile ortaklık kurdu.

Almanya yıllardır yenilenebilir enerji üretiminde dünya lideri. Bununla birlikte, ürettiği enerjinin çoğunu maalesef boşa harcıyor. VPP bu enerji kaybını önleyecek ve şebeke operatörü artık ek depolama kapasitesine ihtiyaç duyulduğunda rapor verebilecek. Blockchain teknolojisi bu talebi VPP’deki mevcut depolama kapasitesiyle eşleştirerek üretilen enerji kaybını önleyecek.

Sonnen ile şebeke arasındaki tüm işlemler tamamen akıllı sözleşmelerle gerçekleştiriliyor. Ayrıca, işlem ücretleri DAI stablecoin’i üzerinden yapılıyor. Güç şebekesine aşırı yüklenmekten kaçınarak, bu blockchain tabanlı VPP’ler ile Almanya’daki yenilenebilir enerji üretiminin yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Energy Web Foundation CTO’su Micha Roon, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Dağıtılmış pillerin mevcut kapasitesinden yararlanarak büyük ölçekli rüzgar enerjisinden kaynaklanan kısıtlamayı azaltmak için blockchain tabanlı bir yaklaşım geleceğin vizyonudur.” ifadelerini kullandı.

Görüldüğü üzere Blockchain teknolojisinin yaygınlığı gün geçtikçe artıyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.