Blockchain Tabanlı Sanal Enerji Santrali

0
370

Sonnen Group, Almanya’da yeni bir sanal enerji santrali (VPP) kurdu. VPP, katılımcıların dijital para biriminde ödeme yapmasıyla birlikte blockchain teknolojisi ile güçlendirilecek.

Almanya merkezli şirket, enerji sektöründe blockchain kullanımını destekleyen küresel bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan Energy Web Foundation ile ortaklık kurdu.

Almanya yıllardır yenilenebilir enerji üretiminde dünya lideri. Bununla birlikte, ürettiği enerjinin çoğunu maalesef boşa harcıyor. VPP bu enerji kaybını önleyecek ve şebeke operatörü artık ek depolama kapasitesine ihtiyaç duyulduğunda rapor verebilecek. Blockchain teknolojisi bu talebi VPP’deki mevcut depolama kapasitesiyle eşleştirerek üretilen enerji kaybını önleyecek.

Sonnen ile şebeke arasındaki tüm işlemler tamamen akıllı sözleşmelerle gerçekleştiriliyor. Ayrıca, işlem ücretleri DAI stablecoin’i üzerinden yapılıyor. Güç şebekesine aşırı yüklenmekten kaçınarak, bu blockchain tabanlı VPP’ler ile Almanya’daki yenilenebilir enerji üretiminin yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Energy Web Foundation CTO’su Micha Roon, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Dağıtılmış pillerin mevcut kapasitesinden yararlanarak büyük ölçekli rüzgar enerjisinden kaynaklanan kısıtlamayı azaltmak için blockchain tabanlı bir yaklaşım geleceğin vizyonudur.” ifadelerini kullandı.

Görüldüğü üzere Blockchain teknolojisinin yaygınlığı gün geçtikçe artıyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın