Mart 7, 2019

Blockchain Tabanlı Gazetecilik Civil Tanıtıldı


Son güncellenme : 07.03.2019 - 08:26

Blockchain tabanlı gazetecilik ağı Civil, 1 Mart’ta yayınlanan resmi bir blog yazısı ile lansman tanıtımını yaptı.

Civil gazeteciliği büyütmek için alternatif bir model geliştirmeyi amaçlayan bağımsız gazetecilik için yeni bir platformdur. Projenin ana temelinde, finansal sürdürebilirliği sağlama ve gazeteciliğe olan güveni yükseltme eğiliminde bulunan, miktarı 100 milyonla sınırlı olacak şekilde, kemdi CVL belirteci var.

6 Mart’tan itibaren kullanıcılar, Civil  ekosistem içindeki oy kullanma gücünü temsil edecek CVL dahil olmak üzere kullanıcılar Civil üyeliği satın alabilecekler. “Civil Medya Şirketi tarafından 34 milyon Civil jeton 6 Mart’ta CVL başına 0,20 $ olarak fiyatlandırılacak. Satılan her bir jeton, şefaf, sabit ve doğrusal bir eğim ile 0,94 dolara kadar hafif bir fiyat artışını tetikleyebilir” açıklandı.

Şirketin, net gelirinin %100’ünü, küresel olarak etik gazeteciliği destekleyen bağımsız kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarına yönlendireceği bildiriliyor. Bunun dışında ise üyeler, Civil Vakfın mali katkısına eşdeğerin de CVL ile ödüllendirilecekler.

Lansman dahilinde Civil, iki imkan tanıyacak bunlar;  Civil kayt ve Civil Yayınevi olucak. Civil Kayıt, herhangi bir haber odasının, kendi kendine yöneten bir topluluğa sahip bir Civil haber odası olması için başvurmasını sağlayan bir uygulama. Civil Yayınevi, Civil haber odalarının yayınları hakkındaki bilgileri doğrulamak için blockchain tabanlı destek sağlar. Platforma katılmak için yaklaşık 100 haber kanalının başvurduğu bildirildi.

CVL token en az 8 milyon dolarlık asgari yatırımı hedeflediğini bildirdi. Bu token satışı kötüye kullanım değil yani “belirteç satışı” olmadığını vurguladılar.

Kaynak: Cointelegraph

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar İsmet KAÇMAZ hakkında :

27 yaşındayım ve İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunuyum. Bitcoin'e 2017 yılında küçük bir yatırım ile başladım. Kripto paralar ve blockchain teknolojileri üzerine araştırma yapmaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?