Aralık 31, 2019

Blockchain İle Gıda Sektöründe 31 Milyar Dolarlık Tasarruf!

Juniper Research’ün yaptığı araştırmaya göre, IoT sensörleri ve izleyicileri ile birlikte kullanılan blockchain teknolojisi, yanlış etiketlenmiş, seyreltilmiş ve ikame edilmiş gıda ürünleri de dahil olmak üzere, gıda sektöründe bulunan sahtekarlıkları büyük ölçüde ortadan kaldıracak…

Araştırmaya göre blockchain teknolojisi gıda tedarik zincirini tam anlamıyla düzene sokarak, parakendecilerin maliyetlerini büyük oranda düşürecek ve verimli gıda geri çağırma sistemi sunacak. Daha niceliksel olarak açıklamak gerekirse blockchain teknolojisi sayesinde, gıda sektöründe 2024 yılında yaklaşık olarak 31 milyar dolar tasarruf edebilecek.

Araştırma yazarı Dr. Morgane Kimmich araştırmayla ilgili olarak şöyle konuştu:

Bugün, gıda tedarik zincirindeki şeffaflık ve verimlilik, her bir şirketi aracılara ve kağıt tabanlı kayıtlara güvenmeye zorlayan opak verilerle sınırlı. Blockchain ve IoT (Nesnelerin İnterneti), tedarik zincirindeki tüm aktörler için zamandan, kaynaklardan ve sahtekarlıktan tasarruf sağlayan varlıkları izlemek ve takip etmek için değişmez, paylaşılan bir platform sağlar.

Araştırma, gıda sektöründe, çiftçilerden son müşteriye kadar olan süreçte IoT ve blockchain teknolojisi çözümlerinin birlikte kullanılması gerektiğini öneriyor. Bu sayede daha verimli sonuçlar alınarak, maliyetler düşebiliyor, riskler azalabiliyor ve süreç boyunca şeffaflık arttırabiliyor.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?