Blockchain, Güney Kore’nin Ekonomik Canlanmasında Büyük Rol Oynayacak

Güney Kore, korona virüs sonrası ekonomisini canlandırmak için milyonlarca dolarlık bir teşvik paketi oluşturdu. Bu oluşuma Blockchain’i de dahil etti.

“New Deal” (Yeni Anlaşma) teşvik paketi çerçevesinde Güney Kore hükümeti iki ana konuya odaklanmakta: “dijital yeni anlaşma” ve “yeşil yeni anlaşma”. Birincisi AI (Yapay Zeka), 5G ve Blockchain gibi yükselen teknolojilerden değer elde etmeyi amaçlamakta. İkincisi ise düşük karbon ekonomisiyle ilgileniyor.

“Yeşil” ve “Dijital” Yeni Anlaşmalar için Blockchain

Yerel haber sağlayıcısı Chosun, blockchain teknolojisinin hem yeşil hem de dijital yeni anlaşmalarda yer aldığını söyledi. Hükümet, online oylama, bağış, sosyal refah, yenilenebilir enerji, finans, gayrimenkul işlemleri ve “dostluk” projeleri olmak üzere yedi alanda Blockchain’i kullanmayı hedeflemektedir.

“Yeşil” tarafta, özellikle enerji sektörü bir blockchain değişimi yaşayacak. Kamu defterleri, yenilenebilir enerji sözleşmelerinin teklifinin verilmesinin yanı sıra enerji üretim şirketleri arasındaki işlemleri kolaylaştıracaktır. “Dijital” kısım için, blockchain öncelikle düşük gelirli vatandaşlar için refah faydaları tahsis etmede fayda sağlayacak. Ayrıca, 2022 cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılmak üzere planlanan yeni bir online oylama sistemininde de Blockchain’den yararlanılacak.

Bu tür projeler Kore’nin güneyindeki Busan şehrinde halihazırda yürütülmektedir. Ama görünüşe göre hükümet, benzer uygulamaların ülke çapında yaygınlaştırılmasını hedefliyor.

Başkan Moon Jae-in, programın beş yıl içinde 1.9 milyon iş yaratacağını ve ülkenin işsizlik oranını azaltacağını düşünüyor. Teşvik için 133 milyar doların üzerinde bir bütçe ayrıldı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.