Bittrex’de, XRP Ticaretini Durduruyor! Sıradaki Borsa Binance Olabilir mi?

ABD merkezli kripto para borsası Bittrex, nihayetinde 5 Ocak 2021’de tüm XRP alım satım çiftlerini kaldıracağını duyurdu. Kısa süreli bir rallinin ardından, kripto para birimi bir kez daha 0.20 doların altında işlem görüyor.

Bittrex, listeden çıkarmanın arkasındaki nedeni açıkça belirtmese de, bu hareket açıkça SEC’in XRP’ye bağlı blockchain şirketi Ripple’a açtığı davayla ilgili. Coinbase, Bitstamp ve bir dizi küçük borsa da, XRP ticaretini askıya alacaklarını duyurdu.

Messari’ye göre XRP / BTC, günlük 5.453.357 dolar hacmiyle Bittrex’teki en aktif işlem çifti. Onu 3.643.279 dolar ile XRP / USDT takip ediyor.

SEC Mart 2018’de, kripto para borsalarının federal menkul kıymetler yasalarına uyması gerektiğini açıklığa kavuşturmak için bir açıklama yaptı. O zamanlar borsa, listelenen token’ların hiçbirinin menkul kıymet olmadığından emin olmayı amaçlayan “sağlam dijital token inceleme” sürecini lanse etti:

“Bittrex, borsada listelenen token’ların ABD yasalarına uygun olduğundan ve menkul kıymet olarak kabul edilmediğinden emin olmak için sağlam bir dijital token inceleme süreci kullanıyor.”

Sonuç olarak aradan geçen zaman ve SEC’in son hareketiyle, borsa erken davranarak XRP’den uzaklaşmak için adım attı.

Sıradaki Binance Mi?

Bunların yanında, Binance‘in Swipe Wallet’ı 5 Ocak’tan itibaren XRP’yi tüm ABD kullanıcılarından kaldıracak. Bu nedenle, Binance ABD’nin de yakın gelecekte kripto para birimini bırakması bekleniyor. Asıl soru, ana borsa olan Binance’in ABD’li kullanıcılara hizmet etmediği için XRP’yi platformunda tutup tutmayacağı. Borsanın XRP / USDT çiftinin günlük 813,994,667 dolar’lık işlem hacmine sahip olduğu göz önüne alındığında, potansiyel bir listeden çıkarma, kripto para birimi için çok büyük bir yıkıcı etki oluşturur.

Cinneamhain Ventures’ın ortaklarından Adam Cochran, SEC’in ABD koluna, Binance’in XRP’yi uluslararası müşteriler için listeden çıkarması için baskı yapmasının mümkün olacağına inanıyor. Esasında Binance, ABD’li kullanıcıları kabul etmediği sürece normal de SEC’in ne düşündüğünü umursamak zorunda değil. Ancak SEC, ABD’nin Ripple ile ilişkisinin doğası gereği XRP’nin ihlali olduğunu söylerse, Binance ABD’ye uluslararası uyum sağlamaları için baskı uygulayabilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.