Ekim 3, 2020

BitMEX Davasında Son Durum: Borsadan 40.000 BTC Çekildi!

Önde gelen Bitcoin türevleri borsası BitMEX, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından oluşturulan yakın tarihli iddianameyi takiben, hızlı para çekme işlemlerinde yaklaşık 40.000 BTC kaybetti.

CTFC’nin CEO Arthur Hayes ile diğer ortakları yasadışı işlem yürütmek ve kara para aklama faaliyetlerini mümkün kılmakla suçladığı biliniyor. Bu suçlamaların ardından, on-chain analiz firması Glassnode, Perşembe gününden bu yana BitMEX’te ki Bitcoin çıkışına dair veriler paylaşıyor.

Hong Kong Tabanlı BitMEX, suç faaliyeti iddiaları nedeniyle mahkemede CFTC ile karşılaşan ilk ve en büyük kripto para borsası olacak. Glassnode’un en son güncellemesine göre, duyurudan bu yana 24 saatten fazla bir süre içinde BitMEX’de 40.000 BTC’ye yakın bir çıkış oldu. Glassnode şu açıklamayı yaptı:

“BitMEX adreslerinden Bitcoin çıkışı devam ediyor: verilerimiz geçtiğimiz saatte 7.200 BTC’nin geri çekildiğini gösteriyor. Geçtiğimiz günden bu yana borsadan çekilen toplam miktar yaklaşık 40.000 BTC’dir.”

Ancak duyurudan hemen sonra, yatırımcılar sadece bir saat içinde BitMEX’teki toplam Bitcoin’in %13’ünü temsil eden 23.200 BTC’yi geri çekti ve bu, borsa tarihindeki en büyük saatlik Bitcoin çıkışı oldu.

Bunların yanında veri sağlayıcısı CryptoQuant’a göre, 2 Ekim 04.00 itibari ile BitMEX cüzdanlarından çekilen 11 bin 257 BTC, şu üç borsaya taşındı: Binance’e 4 bin 786 BTC, Gemini’ye 3 bin 899 BTC, Kraken’e 989 BTC.

Glassnode Data ayrıca, suçlamalardan önce, BitMEX’in 1.8 milyar dolar değerinde toplam dolaşımdaki Bitcoin arzının (170.000 BTC) yaklaşık %1’ini elinde tuttuğunu gösteriyor.

Son olarak CEO Arthur Hayes ve kurucu ortaklardan biri olan Samuel Reed tutuklandı, kalan ikisi Benjamin Delo ve Gregory Dwyer hala serbest.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?