Bitcoin’in Yüzde 61’i Uzun Süredir Hareket Etmedi! Bu Durum Fiyatı Etkiler Mi?

Glassnode tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin’in dolaşımdaki arzının yüzde 61.33’üne bir yıldan fazla bir süre dokunulmadı. Yani Bitcoin arzının çok büyük bir kısmına sahip yatırımcılar Bitcoin’lerini satmak yerine elinde tutmaya devam ediyor. BTC fiyatının 362 dolar olduğu 15 Ocak 2016’da da, bu sayı yüzde 61.28’di. Fakat 61.33 oranı kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesini geçti.

En son hareket etmeyen Bitcoin oranı bu kadar yüksekken, önde gelen kripto para birimi görkemli boğa koşusuyla yaklaşık 20.000 dolara çıkmıştı.

Bununla birlikte, Bitcoin fiyatının, uyuyan arzının bir önceki zirvesine ulaştıktan sonra 5 Ocak 2017’de 1.120 dolarlık yeni bir ATH’ye (en yüksek seviyeye) tırmanmasının bir yıldan fazla sürdüğünü belirtmek gerekir. Bu yüzden bu sefer hemen fiyat artışı beklemek doğru olmayabilir.

Bitcoin’in geçmişine göz atmaya devam edersek; önde gelen kripto para biriminin fiyatı, taşınmamış Bitcoin yüzdesinin 17 Şubat 2011’de yeni bir zirveye (%29,22) ulaşmasından sonra (beş ayda 1 ile 29 dolar arasında) zirveye ulaştı.

Bitcoin’in önceki boğa koşularını tekrarlayıp tekrarlayamayacağı bilinmiyor, ancak arzın daha büyük bir yüzdesine sahip güçlü eller, piyasanın daha az satış baskısına maruz kalacağını açıkça gösteriyor.

Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı, dün uzun zamandır test etmediği kadar düşük seviyelere ulaştı. Yazının kaleme alındığı sırada yaklaşık 9.100 dolardan işlem görüyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.