Bitcoin’in Yükselişi, Altcoin’leri Nasıl Etkiledi?

Bitcoin, 2 ayın en yüksek seviyesi olan 12.300 dolar’a doğru ilerliyor ve 2020’nin en yüksek seviyesi olan 12.500 dolar’ı hedefliyor. İlginç bir şekilde, altcoin’ler BTC’nin yükselişini takip etmedi ve Bitcoin, piyasa üzerindeki hakimiyetini artırdı. Ayrıca BTC’nin kazançları toplam piyasa değerine 7 milyar dolar eklenmesine yardımcı oldu.

Bitcoin İçin Yeni Bir 2020 Zirvesi Mi Yaklaşıyor?

Son birkaç gün, önde gelen kripto para birimi için oldukça iyi geçti. OKEx’ten gelen tartışmalı haberlerin ardından Cuma günü Bitcoin 11.200 dolar’a düştüğünden beri, kademeli olarak değer kazanıyor.

Son 24 saat içinde aynı şeyleri söylemek mümkün. Varlık, 12.000 dolar’ın üzerine çıkmadan önce 11.700 dolar civarında işlem gördü. Ayılar, fiyatı bu merakla beklenen seviyenin altına hızla düşürdüğü için BTC ilk başta çok az başarı elde etti. Ancak, sadece birkaç saat önce, BTC mücadelesine devam etti ve 12.300 dolar’ı (Bitstamp’ta) aştı. Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin biraz geri çekilmiş durumda ancak yine de 12.150 doların üzerinde işlem görüyor. 2020’nin en yüksek seviyesinin 12.500 dolar civarında olduğunu belirtmekte fayda var. Bu son fiyat artışı, Bitcoin’in yakında yeni bir zirve belirleyeceği konusundaki iyimserliği artırdı.

12.500 dolar seviyesi aslında BTC’nin yükselişindeki bir sonraki direnç. Bitcoin’in bu seviyenin üstesinden gelmesi durumunda, 12.800 dolar ve 13.500 dolar diğer dirençler olarak karşımıza çıkıyor.

Ek olarak Bitcoin’in 24 saatlik ölçekte %4’e yakın artışı, Wall Street kazanımlarından önemli ölçüde daha etkileyici. ABD’nin en önde gelen üç hisse senedi endeksi, dünkü işlem seansında %0.5’in altında artış gösterdi. Bu nedenle, BTC hisse senedi kolerasyonundan daha da fazla ayrılma belirtisi gösterebilir.

Bitcoin Altcoin’leri Ezdi

Altcoin piyasası, Bitcoin’in performansını takip edemedi. Ethereum, Ripple ve Bitcoin Cash, esasen dün ile aynı fiyat seviyesinde işlem görüyor. ETH 380 dolar, XRP 0.25 dolar ve BCH 250 dolar civarında seyrediyor. Dahası, Binance Coin (- %1), Chainlink (- %3), Polkadot (- %0.5) ve Cardano (- %2) son 24 saatte değer kaybetti.

Daha düşük ve orta hacimdeki altcoin’lerde daha büyük miktarda kayıp görülmekte. NXM, bu ters eğilime %12’lik bir düşüşle liderlik ediyor. Onu sırasıyla, Reserve Rights (- %11), Zcash (- %10.5), NEAR Protocol (- %10) ve Ren (- %10) takip ediyor.

Bitcoin’in etkileyici yükselişinin yanında altcoin’lerin düşmesi sonucu BTC’nin piyasa hakimiyeti arttı. Bitcoin piyasadaki hakimiyetini artırmanın yanı sıra, toplam piyasa değerini de yükseltti. Tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri, 1 günde 7 milyar dolar artarak 372 milyar dolara ulaştı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.