Kasım 21, 2020

Bitcoin’in Yeni Zirvesi, Onu JP Morgan’dan Daha Büyük Hale Getirdi!


Bitcoin, Cuma günü gece geç saatlerde 18.936 dolar civarındaki yıllık yeni bir zirveye ulaşmak için 18.500 dolar seviyesini geçti. Yeni yılın en yüksek seviyesine giden kripto para, 350 milyar dolarlık piyasa hacmini de aştı. Bunun anlamı Bitcoin’in toplam piyasa değeri, kısa bir süre için JP Morgan’dan daha büyük hale geldi.

Fiyat kısa süre sonra 18.600 dolar seviyelerine geriledi ve şu anda 18.635 dolardan işlem görüyor. Piyasa değeri düşmüş olsa da 345 milyar dolar’lık mevcut piyasa değeri BTC’yi, mali kurumların çoğundan daha değerli hale getiriyor.

JP Morgan ve Bitcoin karşılaştırmasını gündeme getiren ilk Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı ve Bitcoin boğası Anthony “Pomp” Pompliano oldu. Pompliano şu ifadeleri kullandı:

“JPMorgan piyasa değeri: 349 milyar dolar, Bitcoin piyasa değeri: 350 milyar dolar. Şah mat, Jamie Dimon. Şah Mat.”

JP Morgan kamuoyunda Bitcoin’i eleştiren ilk kurumlar arasındaydı. JP Morgan CEO’su Jamie Dimon geçmiş dönemlerde Bitcoin’i “dolandırıcılık” olarak nitelendirmişti. Dimon’ın, Bitcoin’in şu anki değeri hakkında hâlâ çekinceleri var gibi görünüyor. Ancak Bitcoin’in yeni değer deposu varlığı olarak yükselen boyutu, inkar edilemeyecek kadar açık.BlackRock ve Grayscale gibi ana varlık yönetimi firmaları, dijital varlığa büyük yatırımlar yapıyor.

Devam eden Bitcoin boğa rallisi, Bitcoin fiyatını üç yılın en yüksek seviyesine çıkardı ve önde gelen kripto para şu an oldukça iyi bir performans sergiliyor. Bununla birlikte, son 4 yılda çok şey değişti, çünkü Bitcoin artık son boğa koşusunda olduğu gibi spekülatif bir varlık değil. Şu anki piyasa değeri Bitcoin’i, MasterCard, PayPal ve Nvidia gibi pek çok köklü şirketten daha büyük hale getiriyor.  Bitcoin şu anda en yüksek piyasa değerine sahip varlıklar açısından 16. sırada yer alıyor ve bu boğa koşusu fiyatı daha da artırmaya devam ederse önümüzdeki aylarda ilk 10’da olabilir.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?