Bitcoin’in Tarihi Kod Güncellemesindeki İki Büyük İyileştirmesi

0
369
  • İki iyileştirme teklifi bugün erken saatlerde Bitcoin Core ile birleştirildi. Ardından daha ileri bir tarihte devreye gireceği duyuruldu.

Çok beklenen Schnorr ve Taproot önerileri, açık kaynak platformu GitHub’da bulunan ‘’taahhüt geçmişine’’ göre bugün erken vakitlerde Bitcoin Core’a uygulamaya girdi. Aktifleştirildiğinde; ağın gizlilik özellikleri yükselirken, Bitcoin’e daha iyi işlem uygulamaları getirileceği açıklandı.

Bitcoin geliştiricilerinin kodu tam olarak yayınlamadan önce incelemeye davet eden güncelleme talebi, ilk olarak Eylül ayında Bitcoin geliştiricisi Pieter Wuille tarafından gerçekleştirildi. O günden bugüne kadar bir aydan fazla bir süre teste tabi tutuldu. Tek başına Taproot önerisi için, 150’den fazla geliştiricinin kodu gözden geçirdiği belirlendi.

Schnorr imzaları ve resmi olarak Bitcoin İyileştirme Önerileri (BIP) 340 ve 341 olan Taproot ve 2017’de Bitcoin’in blok boyutu sınırını arttıran bir uygulama olan Segregated Witness’ın (SegWİT) etkinleştirilmesinden bu zamana Bitcoin’deki en büyük değişikliklerden ikisi olduğu belirlendi. SegWit mekanizmasında, Schorr’un kendisi temel alınarak yapıldığı da açıklamalara eklendi.

  • BIP için herhangi bir aktivasyon mekanizmasına karar verilmemiştir. Seçilen mekanizmaya bağlı olarak, kodun etkinleştirilmesinin biraz uzun süreceği tahmin ediliyor.

Schnorr ve Taproot’un Yararları

Schnorr, adından da anlaşılacağı üzere; Bitcoin cüzdanından bir işlemi kolaylaştırmak adına birden fazla özel anahtar kullanan Bitcoin’in mevcut çoklu imza cüzdan mekanizmasının alternatifi olmaktadır. Bunun yanı sıra; Schnorr güncellemesi, bir kullanıcı Schnorr kullanarak işlem gerçekleştirdiğinde birden çok anahtarı tek bir noktada birleştireceğini belirtiyor. Bu durum, multisig ödemelerinin veri boyutunu önemli ölçüde azaltmaktadır. Aynı zamanda ağın yoğunluğu durumunda oluşan tıkanma probleminin de ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Taproot; kullanıcıların Bitcoin harcadıkları zaman içerisindeki koşulları tanımlayarak, kişilere yeni yollar sunuyor. Hatta çok belirli koşullar altında kayıp paralara erişim sağlıyor.

Schnorr ve Taproot’un özellikleri; kripto borsaları gibi genellikle büyük fonları kontrol altına alan karmaşık harcama politikalarıyla ilgilenen kullanıcılara yardım etmektir.

Son olarak; Bitcoin ağının nadir şekilde büyük değişikliklere uğradığını belirtmek isteriz. Ancak bu durum ağın yavaş ilerlediğini gösterir. Bu yüzden yenilikler devam edeceğe benziyor.

 

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın