Bitcoin’in Durdurulamayan Yükselişinin Arkasında Ne Var?

0

Bitcoin tüm beklentileri alt üst ederek rekor seviyelere ulaştı. 2 Ocak’ın erken saatlerinde 30.000 doları geçerek bugün sırasıyla 31.000 doları ve 32.000 doları geçerek günün erken saatlerinde 33.000 dolara kadar ulaştı. Kısa bir süre sonra 34.000 doları geçerek şu anki en yüksek seviyesi olan 34.608 dolara yükseldi. Tüm bu yükselişin ardında ne olduğu merak ediliyor. Analistler çılgın yükselişi şunlarla ilişkilendiriyor: perakende ve kurumsal yatırımcılar.

Perakende Etkisi

Kripto fonu Arcane Assets’in CIO’su Eric Wall, Decrypt’e verdiği demeçte, “Sonunda Bitcoin’e biraz perakende ilgi görmeye başladık” ifadelerini kullandı. Google Trends verilerine göre Bitcoin için arama hacmi tavan yaptı: “Son 20.000 dolar’lık zirveden bu yana ilk kez böyle bir şey gördük.” Google da yapılan aramalar kurumsal değil, perakende yatırımcıdan kaynaklanır. Yani perakende yatırımcılarının hafta sonu artışını tetiklemekten kısmen sorumlu olduğunu söyleyebiliriz. Fakat perakende yatırımcının artışın tamamından sorumlu olduğunu söylemek yanlış olur. Bunun en büyük kanıtı Simplex’in CEO’su ve kurucusu Nimrod Lehavi’nin açıklamasında gizli. Lehavi’nin perakende müşterileri paralarının %90’ını Bitcoin’e harcıyordu. Bu hafta sonu, bu oran %50’ye düştü; yatırımcılar, Tether ve ETH ile giderek daha fazla ilgileniyor.

Kurumsal Etki

Kurumsal yatırımcılar, 2020’nin son çeyreğinde Bitcoin fiyatını yukarı çeken en önemli parçaydı. Singapurlu ticaret şirketi QCP Capital’in kurucusu ve ortağı Joshua Ho, bu hafta sonunun yükselişini “her taraftan sürekli kurumsal ilgi” olarak değerlendirdi. Ona göre, kurumsal yatırımcılar Bitcoin satın almaya o kadar hevesli oldular ki fiyatı artırıyorlar.

Wall ayrıca, fiyat artışının kurumsal yatırımcıların fonlarını uzun vadeli saklama kasalarına çekerek perakende yatırımcılar için mevcut Bitcoin sayısını azaltmasının bir sonucu olabileceğini söyledi.

Glassnode’un yakın tarihli bir raporu, trader’lar için Bitcoin’in sadece %22’sinin kaldığı sonucuna vardı, çünkü kurumsal yatırımcılar mevcut Bitcoin’in çoğunu halihazırda kaptı, talebi artırdı ve boğa koşusunu alevlendirdi.

Tüm bunların ışığında bir düzeltme yaşanması bekleniyor. Ancak düzeltme ne kadar büyük olacak, henüz net değil? Wall, son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Henüz korkmaya başlamazdım, bu bana hala daha yapılacak çok şey varmış gibi görünüyor. Birinci ve ikinci çeyrekte buradan 2 kat daha uzakta olmak tamamen mümkün.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın