Bitcoin’in Durdurulamayan Yükselişinin Arkasında Ne Var?


Bitcoin tüm beklentileri alt üst ederek rekor seviyelere ulaştı. 2 Ocak’ın erken saatlerinde 30.000 doları geçerek bugün sırasıyla 31.000 doları ve 32.000 doları geçerek günün erken saatlerinde 33.000 dolara kadar ulaştı. Kısa bir süre sonra 34.000 doları geçerek şu anki en yüksek seviyesi olan 34.608 dolara yükseldi. Tüm bu yükselişin ardında ne olduğu merak ediliyor. Analistler çılgın yükselişi şunlarla ilişkilendiriyor: perakende ve kurumsal yatırımcılar.

Perakende Etkisi

Kripto fonu Arcane Assets’in CIO’su Eric Wall, Decrypt’e verdiği demeçte, “Sonunda Bitcoin’e biraz perakende ilgi görmeye başladık” ifadelerini kullandı. Google Trends verilerine göre Bitcoin için arama hacmi tavan yaptı: “Son 20.000 dolar’lık zirveden bu yana ilk kez böyle bir şey gördük.” Google da yapılan aramalar kurumsal değil, perakende yatırımcıdan kaynaklanır. Yani perakende yatırımcılarının hafta sonu artışını tetiklemekten kısmen sorumlu olduğunu söyleyebiliriz. Fakat perakende yatırımcının artışın tamamından sorumlu olduğunu söylemek yanlış olur. Bunun en büyük kanıtı Simplex’in CEO’su ve kurucusu Nimrod Lehavi’nin açıklamasında gizli. Lehavi’nin perakende müşterileri paralarının %90’ını Bitcoin’e harcıyordu. Bu hafta sonu, bu oran %50’ye düştü; yatırımcılar, Tether ve ETH ile giderek daha fazla ilgileniyor.

Kurumsal Etki

Kurumsal yatırımcılar, 2020’nin son çeyreğinde Bitcoin fiyatını yukarı çeken en önemli parçaydı. Singapurlu ticaret şirketi QCP Capital’in kurucusu ve ortağı Joshua Ho, bu hafta sonunun yükselişini “her taraftan sürekli kurumsal ilgi” olarak değerlendirdi. Ona göre, kurumsal yatırımcılar Bitcoin satın almaya o kadar hevesli oldular ki fiyatı artırıyorlar.

Wall ayrıca, fiyat artışının kurumsal yatırımcıların fonlarını uzun vadeli saklama kasalarına çekerek perakende yatırımcılar için mevcut Bitcoin sayısını azaltmasının bir sonucu olabileceğini söyledi.

Glassnode’un yakın tarihli bir raporu, trader’lar için Bitcoin’in sadece %22’sinin kaldığı sonucuna vardı, çünkü kurumsal yatırımcılar mevcut Bitcoin’in çoğunu halihazırda kaptı, talebi artırdı ve boğa koşusunu alevlendirdi.

Tüm bunların ışığında bir düzeltme yaşanması bekleniyor. Ancak düzeltme ne kadar büyük olacak, henüz net değil? Wall, son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Henüz korkmaya başlamazdım, bu bana hala daha yapılacak çok şey varmış gibi görünüyor. Birinci ve ikinci çeyrekte buradan 2 kat daha uzakta olmak tamamen mümkün.”

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?